BROŃ SIĘ PRZED WROGAMI TWOJEGO CZASU

Wstęp

Czas, jedyne co mamy, można nam ukraść tylko za naszą zgodą – uważa MARIA KRÓL-FIJEWSKA.

Ostatnio ogromnie popularne stało się pojęcie asertywności. W cyklu artykułów chcemy przybliżyć tę umiejętność. W kwietniowych „Charakterach” opublikowaliśmy  tekst o pokusach, o tym, czy można im ulegać. Poniżej prezentujemy artykuł o tym, jak chronić swój czas. W kolejnych numerach „Charakterów” poruszymy następujące tematy: czerwiec – Asertywność między mężczyzną a kobietą; lipiec –  Ja wobec silniejszych, czyli szefów i egzaminatorów.

Pięć minut – co można z nimi zrobić? Można obejrzeć, co leży na półce z napisem „Promocje”, odejść, po czym wrócić – a może jednak, niby nieprzydatne, przyda się. Można też wysłać kilka SMS-ów. Usmażyć jajecznicę, zrobić herbatę. Zwolnić pracownika. Trochę mało na porządek w szufladzie, ale pobieżnie – starczy. Można opowiedzieć Eli, co powiedziała Jola. Wysłuchać wiadomości w radio. Zwrócić się do Boga z apelem o kontakt. Umyć i wysuszyć głowę. Przeczytać artykuł. Przemyśleć ważną sprawę. Powstrzymać się od jakiegokolwiek działania oprócz oddechu (i...?).
Czas – jedyne, co na pewno mamy – jest do naszej osobistej dyspozycji. Co zrobię teraz, zaraz? Co zrobię z najbliższymi pięcioma minutami? A co z najbliższą godziną? Czy to, co zrobię, napełni mnie poczuciem sensu?

W życiu codziennym na nasz bezcenny czas poluje wielu myśliwych. Na przykład przedmioty: im więcej ich masz,...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI