Bolą mnie wszystkie zęby... Co to może oznaczać?

Styl życia

Gdy boli pojedynczy ząb, to najczęściej mamy do czynienia z ubytkiem i toczącym się w nim stanem zapalnym wywołanym, na przykład, próchnicą. Bywa jednak tak, że dolegliwości dotyczą całej szczęki. Co może oznaczać ból wszystkich zębów?

Ból wszystkich zębów – jeden z objawów nadwrażliwości

Ból wszystkich zębów spowodowany jest przeważnie nadwrażliwością zębiny. W kanalikach zębiny znajdują się drobne włókna nerwowe, które w warunkach naturalnych chronione są przed środowiskiem zewnętrznym grubą warstwą szkliwa i cementu. Jeśli dojdzie do naruszenia lub osłabienia tej warstwy ochronnej, ząb staje się wrażliwy na różnego rodzaju bodźce zewnętrzne, czego efektem może być odczuwanie bólu wszystkich zębów.

Czynniki wywołujące nadwrażliwość zębów to m.in. wysoka lub niska temperatura, słodkie lub słone potrawy, dotyk, szczotkowanie zębów. Po zadziałaniu bodźca pojawia się silny, nagły ból, który ustępuje po jego wyeliminowaniu. W niwelowaniu bólu zębów pomagają specjalne pasty do zębów z nadwrażliwością, które mają niski współczynnik ścieralności oraz zawierają minerały, pomagające w remineralizacji szkliwa.

Co jeszcze może być przyczyną ból wszystkich zębów?

Zgrzytanie zębami (bruksizm)

Bruksizm to schorzenie, które nasila się w trakcie snu i polega na patologicznym tarciu zębów górnych o dolne. Silne zaciskanie szczęki w nocy może przyczynić się do bólu pojedynczych lub nawet wszystkich zębów. Dolegliwości te mogą wynikać ze specyficznej budowy anatomicznej i wad zgryzu lub być konsekwencją stresującego życia.

Wybielanie zębów

Profesjonalne zabiegi stomatologiczne z użyciem preparatów wybielających mogą spowodować tymczasową wrażliwość wszystkich zębów. Ból może pojawić się podczas zabiegu lub zaraz po nim. Dzieje się tak dlatego, że składniki wybielające przenikają przez szkliwo i zębinę. Ból wszystkich zębów po wybielaniu powinien ustąpić w ciągu kilku dni.

Wybielanie zębów

Ból wszystkich zębów pojawia się również po założeniu aparatu ortodontycznego. Wynika to z faktu stopniowej zmiany ułożenia zębów. Kiedy zęby „przyzwyczają się” do aparatu, ból ustępuje i pojawia się po kolejnych interwencjach ortodonty. Takie dolegliwości podczas noszenia aparatu nazębnego są całkowicie naturalne i nie powinny wzbudzać niepokoju. Jeśli natomiast ból jest bardzo silny lub utrzymuje się przez długi czas, należy powiadomić o tym ortodontę.

Niestomatologiczne przyczyny bólu zębów

Źródło bólu wszystkich zębów może nie być w ogóle związane z zębami. Dolegliwości w obrębie szczęki mogą być jednym z objawów chorób serca lub schorzeń o podłożu nerwowo-naczyniowym. Ból wszystkich zębów towarzyszyć może na przykład migrenie. W okolice zębów może też promieniować ból pochodzenia mięśniowego.

Jak zmniejszyć nadwrażliwość zębów?

Postępowanie w bólu i nadwrażliwości zębów zależy głównie od przyczyny jego występowania. Gdy dolegliwości spowodowane są zgrzytaniem zębów, konieczne jest zakładanie specjalnej szyny na zęby, zwłaszcza podczas snu. Nadwrażliwość zębiny można zniwelować, stosując specjalne pasty wzmacniające szkliwo. Ponadto należy wdrożyć pewne nawyki dotyczące diety i higieny jamy ustnej, m.in.:

  • używanie miękkiej lub średnio-twardej szczoteczki,
  • stosowanie lekkiego nacisku podczas szczotkowania zębów,
  • mycie zębów ruchami pionowymi i wymiatającymi, a nie poziomymi,
  • unikanie potraw i napojów bardzo kwaśnych, słonych, słodkich, zimnych czy gorących, które mogą nasilić objawy nadwrażliwości,
  • zrezygnowanie z palenia papierosów oraz innych używek,
  • regularne przeglądy stomatologiczne i korzystanie z takich zabiegów dentystycznych, jak usuwanie kamienia, piaskowanie i fluoryzacja zębów.

Źródło:

Skoracka J., Torlińska-Walkowiak N., Torlińska T., Woźniak W. (2006). Podstawy anatomiczne i fizjologiczne zespołów bólowych układu stomatognatycznego. Nowiny Lekarskie, 75, 80-89.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Materiał powstał we współpracy z Haleon

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI