Dołącz do czytelników
Brak wyników

Styl życia

14 listopada 2017

Biblioteka... Końca Świata

0 609

Wyobrażacie sobie świat bez Mistrza i Małgorzaty, Pani Bovary, Czarodziejskiej góry, Imienia Róży? Dzięki nowoczesnemu archiwum książek na Spitsbergenie perły literatury przetrwają nawet 1000 lat.

Biblioteka Końca Świata (z ang. Doomsday Library) powstaje na wyspie Spitsbergen w norweskim archipelagu Svalbard. To nowoczesne archiwum arktyczne ma ocalić kulturowy dorobek ludzkości, a dokładnie – najpiękniejsze książki świata. Inspiracją dla Norwegów stał się – znajdujący się również na Spitsbergenie – Globalny Bank Nasion.

Książki zapisane w formie cyfrowej, na specjalnych nośnikach (taśma filmowa wykonana w pionierskiej technologii przez firmę Piql), będą przechowywane w magazynie zbudowanym w starej kopalni wewnątrz wiecznej zmarzliny. Dzięki temu utrzymuje się tam stała temperatura od –5 do –10 stopni Celsjusza.

POLECAMY

Eksperci są pewni, że w ten sposób uda się bezpiecznie przechować książki co najmniej przez 500 lat, a optymistyczne szacunki mówią nawet o tysiącleciu. Specjalna technologia...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy