Badanie wzroku przy doborze soczewek i okularów

Otwarty dostęp

Wśród licznych dostępnych sposobów korygowania nieprawidłowości widzenia podstawową metodą są okulary lub soczewki kontaktowe. Dla wielu osób zmagających się z wadami wzroku nieco niejasna pozostaje kwestia badania wstępnego przeprowadzanego pod kątem doboru tych narzędzi. Co warto wiedzieć o takim badaniu? Sprawdź to w naszym artykule.

Dobór soczewek i okularów: do jakiego specjalisty się udać?

Zarówno soczewki, jak i okulary korekcyjne to wyroby medyczne. W związku z tym ich dopasowaniem powinna zająć się osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje. Ekspertami w dziedzinie diagnozowania wad wzroku oraz dobierania pomocy optycznych są optometryści. Korekcję okularową lub korekcję za pomocą soczewek może także dobrać specjalista zajmujący się leczeniem chorób związanych z oczami, czyli lekarz okulista. Jeżeli potrzebujemy konsultacji związanej z zaburzeniami widzenia, ale nie towarzyszą nam przy tym żadne niepokojące objawy, najlepiej zaplanować wizytę u optometrysty – dedykowanego specjalisty w zakresie diagnostyki i kompensowania wad wzroku. W przypadku jakiegokolwiek podejrzenia choroby oczu lub urazu udajemy się natomiast do okulisty.

POLECAMY

Badanie wzroku w kierunku doboru soczewek lub okularów: czy są jakieś różnice?
 


Zanim kupisz soczewki lub okulary musisz przejść badanie wzroku przeprowadzone przez optometrystę (ewentualnie: okulistę). Badanie jest krótkie, bezbolesne i trwa nie więcej niż pół godziny. Procedura doboru okularów obejmuje szczegółowy wywiad na temat stanu zdrowia pacjenta, pomiar refrakcji w celu wykrycia nieprawidłowości wzroku oraz rozmowę o preferowanej metodzie korekcji wzroku. Należy pamiętać, że przeprowadzanie badania wzroku jest niezbędne również w przypadku osób, które chciałyby zmienić dotychczas stosowaną metodę korekcji na inną. Użytkownicy okularów powinni pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych. Rolą specjalisty jest bowiem nie tylko określenie, jaki rodzaj szkieł będzie dla ciebie najlepszy, lecz także bieżące monitorowanie zdrowia twoich oczu. Tylko dzięki odpowiedniemu badaniu będziesz mógł dowiedzieć się, czy wada twojego wzroku zmniejszyła się lub pogłębiła. Jeżeli celem twojej wizyty u optometrysty jest natomiast dobór soczewek kontaktowych, badanie obejmuje jeszcze dwa etapy. W tym przypadku kluczowy jest pomiar przedniego odcinka oka w lampie szczelinowej (na jego podstawie specjalista jest w stanie wykryć ewentualne przeciwwskazania do noszenia soczewek) oraz dobór soczewek, nauka ich aplikacji oraz omówienie zasad pielęgnacji. Jeśli szukasz oryginalnych soczewek, płynów i akcesoriów najlepszych producentów w przystępnych cenach zajrzyj na stronę: https://www.bezokularow.pl/soczewki-eyelove.

Recepta na okulary: jak ją czytać i ile jest ważna?

Po wykonaniu badań w kierunku dopasowania okularów korekcyjnych specjalista wypisze ci specjalną receptę. Okulary co prawda możesz kupić i bez niej, jednak apteka czy tym bardziej przypadkowe stoisko w markecie zdecydowanie nie jest dobrym miejscem do zakupu pomocy optycznych. Sprzedawane tam gotowe okulary mogą być niedopasowane do twoich indywidualnych potrzeb – noszenie takich szkieł może przyczynić się do jeszcze większego pogorszenia widzenia. Receptę na okulary otrzymaną od optometrysty możesz zrealizować w dowolnym salonie optycznym (zarówno stacjonarnym, jak i online). Wystarczy jednak rzucić okiem, by przekonać się, że wygląda ona zupełnie inaczej niż recepta na lekarstwa. Nie ma w tym nic dziwnego, że osoby, które pierwszy raz mają styczność z receptą okulistyczną, mogą mieć pewne trudności z jej odczytaniem. Przedstawione na niej symbole i nazwy oznaczają informacje na temat twojej wady oraz parametrów przepisanych ci szkieł okularowych. Podstawowe oznaczenia możesz sprawdzić w tym miejscu: https://www.wokularach.pl/recepta-na-okulary-waznosc. Jeżeli jednak nadal masz problem z rozszyfrowaniem zapisków, nie wahaj się poprosić o pomoc swojego specjalisty. Ważna informacja dla pacjentów: jeżeli otrzymałeś receptę na okulary, pamiętaj, by zrealizować ją w ciągu 30 dni – po tym terminie traci ona ważność. Takie zalecenie ma zmobilizować pacjenta do jak najszybszego zakupu odpowiednich szkieł i oprawek. Jeżeli będziesz zwlekał z zastosowaniem przepisanej ci korekcji wzroku, twoja wada może się pogłębiać. Nie musisz się jednak martwić: nawet, jeżeli twoja recepta się przeterminuje, specjalista, który ją wystawił, może ją przedłużyć (konieczne jest jednak powtórzenie badania wzroku).

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI