Dołącz do czytelników
Brak wyników

Trening psychologiczny

1 stycznia 2020

NR 1 (Styczeń 2020)

Architekci pamięci

0 616

Gdy doświadczamy czegoś po raz pierwszy, zwykle lepiej to potem pamiętamy. Zadbajmy zatem, by nie brakowało nam „pierwszych razów”, niezależnie od wieku. 

Agnieszka Chrzanowska: „Skoncentruj się na tym, co jest tu i teraz, a to, co było, zostaw za sobą” – nieraz słyszymy taką radę. Pan natomiast w książce Sztuka tworzenia wspomnień zachęca, by sięgać w przeszłość i pielęgnować wspomnienia. Dlaczego?

Meik Wiking: Wspomnienia są kamieniem węgielnym naszej tożsamości. Są niczym klej, dzięki któremu mamy poczucie, że na przestrzeni czasu wciąż jesteśmy tą samą osobą. To supermoc, która uwalnia nas od ograniczeń chwili obecnej i pozwala nam podróżować w czasie. Wspomnienia kształtują to, kim jesteśmy i jak się zachowujemy. Wpływają na nasze emocje, nastrój, relacje. Pomagają też formułować marzenia.

POLECAMY

Wyobraźmy sobie tylko, jak zagubieni byśmy się czuli, gdybyśmy utracili wszystkie wspomnienia.

Ważne jednak, by gromadzić dobre wspomnienia.

Okazuje się, że ludzie, którzy tworzą pozytywną opowieść o swojej przeszłości i potrafią wydobywać z pamięci radosne wspomnienia – są szczęśliwsi. Wszyscy pragniemy, by nasze życie było pełne niezapomnianych chwil. Chcemy też, by nasze dzieci w przyszłości pamiętały szczęśliwe dzieciństwo. Pewnego dnia całe życie przemknie nam przed oczami – zadbajmy, żeby było warte obejrzenia.

Przepis na dobre wspomnienia 

Meik Wiking w książce Sztuka tworzenia wspomnień radzi, jak budować trwałe wspomnienia, do których w przyszłości będziemy z przyjemnością sięgać. 

  1. Zaangażuj zmysły – zapach, smak czy dźwięk nieraz uruchamiają falę wspomnień. Pomysł: stwórz soundtrack dla wspomnień. Czasem wystarczy, że usłyszymy w radiu dźwięki znajomej piosenki, by wróciły wspomnienia, np. tańca z sympatią ze szkoły średniej albo pierwszego tańca weselnego.
  2. Zwracaj uwagę – żeby coś zapamiętać, najpierw musimy to zauważyć. Angażuj zatem całą uwagę w to, co robisz, staraj się chłonąć całą sytuację – w przyszłości różne jej elementy mogą przywoływać wspomnienia. Pomysł: przyglądaj się chwili, jakbyś był na pierwszej randce, zwracaj uwagę na różne elementy sytuacji, zapamiętaj jak najwięcej szczegółów. 
  3. Kreuj pozytywne chwile – od nas zależy, czy dany dzień będzie szczególny, czy taki jak zwykle. Pomysł: celebruj kamienie milowe. Niech nie będą to tylko urodziny i rocznice, ale różne wydarzenia o mniejszym i większym znaczeniu, np. skończony remont kuchni albo znalezienie pracy.
  4. Nie unikaj emocji – działają one jak marker, który sprawia, że przeżycie bardziej zapada w pamięć.  Pomysł: zrób test dekady – zastanawiając się, jaką aktywność wybrać (np. wakacje w miejscu, do którego jeździsz co rok czy ekscytującą wyprawę w góry z przyjaciółmi), odpowiedz na pytanie: co będę lepiej pamiętać za 10 lat?
  5. Nie wybieraj najkrótszej drogi i najprostszych rozwiązań – jeśli zdobycie czegoś wymaga od nas wysiłku, zwykle ma to dla nas większe znaczenie niż wtedy, gdy dostajemy to podane „na tacy”. POMYSŁ: zamiast wjechać na szczyt góry kolejką, wybier...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy