„ANTYbullyingowa książka dla dziewczyn” – przeczytaj fragmenty!

Materiały PR

Jednym z najtrudniejszych problemów, z jakimi borykają się dziewczynki, to bycie obiektem lub świadkiem nękania rówieśniczego. „ANTYbullyingowa książka dla dziewczyn” to wyjątkowy, praktyczny przewodnik, który pomoże dziewczętom odzyskać głos i skutecznie sprzeciwić się prześladowaniu, niezależnie od tego, czy doświadczają go osobiście, czy dotyka ono ich przyjaciół. Zapraszamy do lektury fragmentów książki.

JAK KORZYSTAĆ Z TEJ KSIĄŻKI

Ta książka ma być dla ciebie bezpiecznym miejscem, w któ­rym możesz zapisywać swoje myśli i emocje. Zawiera ona quizy, wykresy, miejsca do robienia notatek i zapisywania refleksji. Wykorzystaj zadania w niej zawarte, aby odpowie­dzieć na zadawane tu pytania otwarcie i szczerze. Możesz używać jej jako swojego osobistego dziennika walki z drę­czycielami. Jeśli w twojej głowie pojawią się jakieś pytania, zanotuj je na marginesie, a potem zwróć się do zaufanej osoby dorosłej – członka rodziny, szkolnego psychologa, nauczyciela lub kogoś innego, kto cię wysłucha i pomoże ci odnaleźć się w sytuacji. Omówienie z zaufaną osobą tych spraw może dać ci dodatkowe wsparcie. W trakcie czytania pomyśl o własnych doświadczeniach i pozwól sobie na po­wiązanie ich z tekstem. Poświęć też czas na zastanowienie się, jak byś się czuła w takich sytuacjach, jeśli sama ich nie doświadczyłaś.

CZYM JEST BULLYING?

Czy czasami masz wrażenie, że bullying jest wszę­dzie i że nie uda ci się go uniknąć? Bullying może powodować wiele bólu i frustracji. Dobra wiado­mość jest taka, że nie musisz się temu poddawać. Masz prawo czuć się bezpiecznie, spokojnie i pew­nie. Niezwykle ważne jest, byś otaczała się wspie­rającymi cię ludźmi i w każdej sytuacji czuła się dobrze. Ta książka jest po to, aby pomóc w wyjaśnieniu niejasności i sprawić, że trudności staną się o wiele mniej skomplikowane. Można zrobić wiele w walce z bullyingiem, a pierwszym krokiem jest jego zrozumienie.

PRZEŁAMYWANIE BULLYINGU

Bullying pojawia się, gdy ktoś używa słów i czynów, aby próbować kontrolować ciebie lub sytuację, w jakiej się znajdujesz. Może to doprowadzić do zranienia uczuć i sprawić, że poczujesz się odrzucona i zawstydzona. Akty znęcania się mogą wyglądać inaczej w przypadku różnych osób, ale wszystko opiera się na władzy i kon­troli. Niektóre dzieci myślą, że aby być lubiane, powinny posiadać władzę, ponieważ dzięki niej mogą wpływać na wybory innych. Prawdopodobnie możesz wymienić kilka dziewczyn, które tak postępują. Ale podczas gdy niektó­re dziewczyny mają niesamowitą zdolność wykorzysty­wania swoich wpływów do robienia pozytywnych rzeczy, inne używają ich, aby kontrolować ludzi. Ta agresywna walka o władzę i kontrolę nazywana jest bullyingiem.

Wredne zachowania mogą się zacząć, gdy jesteś bardzo młoda. W przypadku dziewczynek może to przybierać for­mę ignorowania pewnych osób na placu zabaw. Z czasem może się to nasilać, a gdy dziewczynki zaczną dorastać, te podłe zachowania mogą przerodzić się w prześladowanie i manipulowanie innymi. Kiedy ktoś próbuje przejąć nad tobą władzę i kontrolę, aby zranić cię fizycznie lub emocjo­nalnie, jest to znęcanie się nad tobą.

*******

JEDNOŚĆ JEST SUPER

Czy wiesz, jakie to uczucie być częścią czegoś większego? Może byłaś częścią drużyny sportowej lub występowałaś w sztuce. Bycie razem z innymi daje poczucie jedności. Dzięki temu czujemy się wspierani, doceniani i szanowani. Innymi słowy, daje nam poczucie, że nasi przyjaciele dają nam oparcie w przypadku trudności. Wszystkie osoby – chłopcy, dziewczyny, starsi, młodsi – mogą czerpać korzy­ści ze wspólnoty. Świat staje się lepszy, kiedy trzymamy się razem.

Jak pokazać jedność? Jednym ze sposobów jest budo­wanie empatii. To sytuacja, w której możesz wejść w czy­jeś buty i zrozumieć, jak byś się czuła na jego miejscu. Na przykład pewnego dnia obserwujesz, jak twoja koleżanka wsiada do autobusu. Nie rozmawia z nikim, jest smutna i zajmuje najdalsze miejsce. Nagle widzisz łzę spływającą po jej policzku. Pewnie wiesz, co ona czuje, prawda? Zrozu­mienie, jak ktoś się czuje, ponieważ doświadczyłaś czegoś podobnego, nazywa się empatią. Czy zrobisz coś w takiej sytuacji? Kiedy zdecydujesz się działać, empatia zamieni się we współczucie. Usiądź obok swojej koleżanki lub po­rozmawiaj z nią, gdy wysiądziecie z autobusu. Powiedz jej, że zauważyłaś jej smutek, i zapytaj, czy jest coś, co możesz zrobić, aby jej pomóc.

Okazywanie innym współczucia buduje więzi. Czy to nie wspaniałe, że masz moc budowania więzi z innymi dzięki temu, co zdecydujesz się zrobić? W USA istnieje cały dzień zarezerwowany dla uczniów, aby docenić ogromne zna­czenie budowania więzi. Dzień Jedności („Unity Day”) to uznany w całych Stanach Zjednoczonych dzień obchodzo­ny przez dzieci w październiku każdego roku*. Celem Dnia Jedności jest rozwijanie życzliwości, akceptacji i integracji. Każdy krok, który zrobisz, aby być z innymi, jest niezwykle ważny. Możesz przyczynić się do budowania jedności, za­czynając już teraz. Masz moc, by kontrolować swoje wybo­ry. Zdecyduj się usiąść z kimś nowym podczas obiadu lub zaproś go do swojego stolika, aby poznać go bliżej. Spróbuj też powiedzieć „cześć” osobom spoza kręgu znajomych. Kiedy zaczniesz to robić, możesz stać się inspiracją dla in­nych, wywołując efekt domina.

* 21 listopada w ponad 180 krajach obchodzony jest jako Świato­wy Dzień Życzliwości mający podobne cele jak amerykański Dzień Jedności.

*******

KŁÓTNIE SĄ CZĘŚCIĄ ŻYCIA

Nigdy nie nastąpi taki czas, kiedy każda osoba na ziemi będzie zgadzała się w stu procentach z innymi. W rze­czywistości niezgadzanie się jest normalną częścią relacji. Pragniesz móc rozmawiać o różnych rzeczach bez dener­wowania drugiej osoby. Chcesz również, aby druga osoba wysłuchała, jak się czujesz, i to zaakceptowała, nawet jeśli jej się to nie podoba. Nauka niezgody pomoże ci osiągnąć sukces w rozwiązywaniu konfliktów teraz i w przyszłości.

Zdarzają się w życiu sytuacje, kiedy konflikty są pełne szacunku, oraz takie, kiedy dochodzi do zranienia uczuć. W większości przypadków, gdy ktoś poświęca czas na wy­słuchanie twoich pomysłów i nie zgadza się z nimi, to nie znaczy, że jest przeciwko tobie albo że chce cię skrytyko­wać. Po prostu ma odmienne zdanie – i to jest w porządku. Świat byłby nudny, gdyby wszyscy mieli takie samo zdanie na każdy temat. Ze zdrowymi konfliktami wiąże się dobra komunikacja, rozwiązywanie problemów i aktywne słucha­nie. Obie strony powinny się upewnić, że zachowują spokój i starają się spojrzeć na sytuację z perspektywy drugiej oso­by, używając zwrotów takich jak: „Rozumiem, że mogłaś tak pomyśleć” i „To musi być straszne uczucie, jeśli myślisz, że to właśnie się stało”. Znalezienie wspólnej płaszczyzny może pomóc w rozwiązaniu problemu. Poświęć czas, aby zrozumieć, jak się czują rozmówcy, a następnie wyraź swoje uczucia i zapytaj: „Co mogę zrobić, aby było lepiej?”.

Kiedy konflikt jest jednostronny, może rozwinąć się niezdrowe i toksyczne zachowanie. Dzieje się tak, gdy druga osoba nie poświęci czasu na poznanie twojego punktu widzenia i nie jest skłonna podjąć kroków, aby naprawić problem. Takie osoby chcą, abyś zawsze się poddawała, podążała za nimi i się im nie sprzeciwiała. Ten rodzaj relacji jest krzywdzący i niewłaściwy. Zawsze poświęcaj czas na wysłuchanie innych, doceniaj ich opinie i naucz się nie zgadzać, zachowując się z szacunkiem.

 

Fragmenty pochodzą z książki „ANTYbullyingowa książka dla dziewczyn. Praktyczne sposoby radzenia sobie z dręczeniem rówieśniczym i budowania pewności siebie” autorstwa Jessiki Woody, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Dobra Literatura. Książkę można kupić tutaj: https://dobraliteratura.pl/produkt/antybullyingowa-ksiazka-dla-dziewczyn-przemoc-rowiesnicza/

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI