Autor: Zdzisław Jan Ryn

jest lekarzem psychiatrą, alpinistą i podróżnikiem, badaczem Andów i członkiem The Explorers Club. Od 2011 jest prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny i Ratownictwa Górskiego.[nbsp]Pracuje w Collegium Medicum UJ i AWF w Krakowie. Dyplomata, był ambasadorem RP w Chile, Boliwii i Argentynie. Autor wielu książek, m.in.: Medycyna i alpinizm.
Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Cień wielkiej góry

George Mallory, brytyjski himalaista, na pytanie: Dlaczego ludzie chodzą w wysokie góry? powiedział po prostu: Bo są! Prawie nieosiągalne, wciąż fascynują. Często każą za to płacić najwyższą cenę. A zarazem uczą żyć.

Czytaj więcej

SENS CIERPIENIA

Cierpienie ma szersze znaczenie niż ból, choroba czy kalectwo. Obok cierpienia fizycznego, utożsamianego najczęściej z chorobą, istnieje cierpienie psychiczne (odczuwane w sferze emocjonalnej) oraz cierpienie duchowe, określane niekiedy mianem bólu moralnego lub bólu istnienia (dolor existentiae).JAN RYN wnikliwie analizuje papieskie nauczanie na temat cierpienia.

Czytaj więcej

MAŁYSZOMANIA

W miarę kolejnych sukcesów Adama Małysza, od Harrachova przez Salt Lake City, Sapporo do Willingen, ogarnęła Polaków gorączka zwana „małyszomanią”. Skromny chłopak z Wisły stał się latającym skarbem narodowym. Pojawiły się tytuły: „Król przestworzy”, „Małysz Wielki”, „Wojownik Adam”, „Polski gigant”, „Kryształowy Małysz”, „Skoczek z żelaza”, „Król Adam I”, „Król Małysz I”, „Orzeł z Wisły”. Na czym polega „fenomen Małysza”? Jego sukcesu i jego popularności? Na czym polega fenomen Adama Małysza, rozważa ZDZISŁAW JAN RYN.

Czytaj więcej

CZŁOWIEK NA WYSOKOŚCIACH

Są zdolni nie tylko do przeżycia w trudnych andyjskich warunkach, ale żyją tam życiem godnym istot ludzkich. ZDZISŁAW JAN RYN opowiada o tym, jak andyjscy Indianie potrafili się dostosować do skrajnie trudnych warunków życia.

Czytaj więcej