Autor: Wilhelmina Wosińska

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Religia na amerykańską modłę

W Stanach Zjednoczonych niemal na każdym skrzyżowaniu ulic, obok lub naprzeciw stacji benzynowej, na skraju niemal każdego parku stoi kościół albo kościółek. Ameryka jako imperium dominujące, od którego zależy postęp w prawie każdej dziedzinie, w tym także postęp światowego religijnego pluralizmu, najpierw musi dać sobie radę z własnym rozgorączkowanym spolaryzowaniem religijnym. Jak na ironię, pielęgnowanie chrześcijańskiego fundamentalizmu w USA dokonuje się ręka w rękę z walką z fundamentalizmem islamskim.

Czytaj więcej

Zabiję i pójdę do nieba

Po atakach na WTC upadł stereotyp terrorysty jako młodego, biednego, źle wykształconego muzułmanina, który mówi tylko wersetami z Koranu. Współczesny terrorysta niczym nie różni się od milionów mieszkańców Europy czy Ameryki - z wyjątkiem jednego: fanatycznej nienawiści do kultury zachodniej.

Czytaj więcej

PUŁAPKI IRRACJONALNOŚCI, W JAKIE WPADAJĄ RACJONALNIE MYŚLĄCY LUDZIE

Czy kobiety adoptujące dziecko łatwiej zachodzą w ciążę? Czy łatwo wygrać fortunę w Las Vegas? WILHELMINA WOSIŃSKA tłumaczy, dlaczego nasze decyzje, z pozoru logiczne, często takimi wcale nie są.

Czytaj więcej

Oceniam, więc błądzę

Nad uporczywością błędów popełnianych przy ocenie prawdopodobieństwa zdarzeń i przy osądzaniu ludzi zastanawia się Wilhelmina Wosińska.

Czytaj więcej