Autor: Romuald Polczyk

jest pracownikiem naukowym Instytutu Psychologii UJ. Zajmuje się psychologią sugestii i podatności na sugestie. Autor książek: Pochłonięty umysł. Absorpcja a podatność hipnotyczna (2005) oraz Mechanizmy efektu dezinformacji w kontekście świadka naocznego (2007).
Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Słowa kładą się cieniem

Spróbuj opisać czyjąś twarz, brzmienie głosu, smak wypitego wina... Nie jest to proste. Bywa nawet niewskazane, bo im dokładniej opisujesz swoje wspomnienie, tym bardziej je zacieniowujesz. I gorzej pamiętasz.

Czytaj więcej

Poczujesz to, czego nie ma

Dzięki sugestii możemy poczuć zapach, którego nie ma lub ciepło, które się wcale nie wydziela. Sugestie mogą kierować ruchem naszej ręki, pozycją ciała, a nawet prowadzić do powiększenia piersi.

Czytaj więcej

Gwałt na pamięci.Dramat w czterech aktach

Czy przyczyną lęków, problemów seksualnych, depresji albo niepowodzeń w szkole mogą być traumatyczne doświadczenia z przeszłości, których jednak nie pamiętamy?

Czytaj więcej

Pamięć świadka

Pamięć naocznych świadków przestępstw narażona jest na wiele niebezpieczeństw, które mogą całkowicie ją zniekształcić. Jednak samo ich pojawienie się nie może podważyć wiarygodności składanych zeznań.

Czytaj więcej