Autor: Magdalena Reuter

jest filozofem, doktorat przygotowywała w Zakładzie Epistemologii i Kognitywistyki w Instytucie Filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się problematyką pamięci, konfabulacji oraz ewolucji umysłu.
Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Autobiografia. Wciąż nowa

Pamięć autobiograficzna pozwala na magazynowanie i odtwarzanie indywidualnej przeszłości, tworzy przy tym wewnętrznie spójny obraz każdej osoby. Gdy ta pamięć szwankuje, ludzie muszą wciąż na nowo wymyślać siebie. Takie historie są dla naukowców – i nie tylko – fascynujące.

Czytaj więcej

Autobiografia wciąż nowa

Być kimś zupełnie innym, zostawić to wszystko i zacząć nowe, zupełnie odmienne życie - komu z nas nie zdarzyło się o tym pomarzyć? Są jednak i tacy, którzy wciąż muszą stawać się nową osobą. Wciąż muszą wymyślać, kim są.

Czytaj więcej

Wiedzieć, co widzą i wiedzą inni

Umiejętność dzielenia uwagi z innymi oraz teoria umysłu, która pozwala nam wejść w ich myśli, czynią nas istotami społecznymi, ludźmi w pełnym tego słowa znaczeniu. Zdolności te dziedziczymy i szlifujemy od pierwszych miesięcy życia.

Czytaj więcej

Magia umysłu

Iluzjoniści zwodzą nasze zmysły, kreują iluzje, sterują naszą uwagą i pamięcią. Wykorzystują tkwiące w nas przekonanie, że jeśli nie potrafimy czegoś wyjaśnić, musi to być nadprzyrodzone i magiczne. Tymczasem to tylko - lub aż - magia umysłu.

Czytaj więcej