Autor: Anna Sopel

Anna Sopel jest psychologiem. Interesuje się neuropsychologią, psychiatrią i komunikacją interpersonalną. Pracuje w Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych Dom dla Dzieci i Młodzieży „Mieszko” w Rzeszowie.
Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Mózg w stresie

Duża wygrana pieniężna albo pogorszenie sytuacji finansowej, ślubny kobierzec lub rozwód, niezapowiedziani goście i niezapłacone rachunki, pierwsza randka i egzamin - to tylko kilka sytuacji, które wywołują u na stres.

Czytaj więcej

Przed Duszy oczyma

Goethe powiedział: „Gdy otworzysz oczy, wydaje ci się już, że widzisz”. Rzeczywiście, wydaje ci się. Bo tak naprawdę jest to zaledwie początek długiej drogi. Wprawdzie oczy patrzą, ale widzi mózg. To on z mozaiki i plątaniny impulsów nerwowych w ułamkach sekundy wyławia sens tego, na co patrzymy i buduje nasz własny, autorski obraz świata.

Czytaj więcej

Koncert na barszczyk i dwa karpie

Smak potrawy zależy nie tylko od wrażeń płynących z języka, ale też od jej zapachu, wyglądu i temperatury. Mózg daje się oszukać. Ochłodzenie koniuszka języka wywołuje wrażenie smaku kwaśnego lub słonego, a podgrzanie wrażenie słodkości.

Czytaj więcej

Wyjątkowo wyjątkowi

Kim Peek zna na pamięć ponad 7600 książek oraz wszystkie numery kierunkowe i kody pocztowe w Stanach Zjednoczonych. Tom Greene Bethune, który znał tylko 100 słów, potrafił bezbłędnie zagrać na fortepianie ponad 7 tys. utworów. Czy ludzie ci starali się o wpis do Księgi rekordów Guinnessa? Nie. To osoby z zespołem sawanta - rzadko spotykanym stanem, w którym wraz z zaburzeniami rozwojowymi, takimi jak autyzm czy upośledzenie umysłowe, współwystępują nadzwyczajne umiejętności.

Czytaj więcej