Znaczenie kolorów w psychologii. Co oznaczają poszczególne barwy?

Artykuł sponsorowany

Konkretne kolory potrafią mieć ogromny wpływ na ludzi. Niektóre napawają optymizmem, inne pobudzają kreatywność. Ich działanie jest zróżnicowane. Sama psychologia koloru jest potężnym narzędziem, z którego chętnie korzysta wiele branż. Co warto wiedzieć na ten temat?

Psychologia koloru – co oznaczają poszczególne barwy?

Wykorzystanie kolorów ma swój cel w konkretnych sytuacjach. Uniwersalnym skojarzeniem jest łączenie czarnego z żałobą, a białego ze ślubem lub chrztem. Inne barwy również przywodzą na myśl dane powiązania. Czerwień kojarzy się z Walentynkami, a pomarańcz z Halloween, co chętnie podtrzymują działania marketingowe marek, gdy nadchodzi czas tych świąt.

To właśnie w marketingu chętnie stosuje się wpływ kolorów. Nie chodzi o samą identyfikację wizualną i branding, ale też – co za tym idzie – oddziaływanie na odbiorców i klientów. Wykorzystanie wiedzy o symbolice i skojarzeniach służy do projektowania znaku firmowego, wybierania kolorów w materiałach reklamowych czy innych elementów strategii marki, która wpływa na jej wizerunek. A zatem psychologia barw pełni różne funkcje, pomijając walory estetyczne. Co więcej, swoje zastosowanie znajduje też poza światem marketingu.

Niebieski i fioletowy

Dla wielu osób kolor niebieski jest jednym z ulubionych. Kojarzy się ze spokojem i bezpieczeństwem, przez co może być uznany za przyjazną barwę. W końcu bezchmurne niebo i niewzburzona woda działają kojąco, dlatego instynktownie wiemy, że niebieski jest najczęściej zapowiedzią harmonii. Co ciekawe, niebieskiemu przypisuje się też działanie hamujące apetyt.

Jeśli chodzi o fiolet, to ten kolor zdecydowanie kojarzy się z ekskluzywnością i inteligencją. W marketingu często przydaje się jako chwyt zakupowy podkreślający ekskluzywność produktu. Dodatkowo różne odcienie fioletu mogą być uznawane za tajemnicze, duchowe, a do tego magiczne.

Kolor czerwony i odcienie pomarańczu

Z psychologicznego punktu widzenia kolor czerwony łączy w sobie sprzeczności. Możesz postrzegać to na różne sposoby. Po pierwsze kojarzy się z miłością i pasją. Intensywny odcień potrafi wyróżnić się wyjątkowo mocno. Z drugiej strony wywołuje agresję i może oznaczać zagrożenie lub ostrzeżenie.

Kolor pomarańczowy pobudza zarówno kreatywność, jak i apetyt. Przywodzi na myśl energiczność, witalność, młodość, a także przyjaźń. W zależności od nasycenia może znaleźć zastosowanie w różnych miejscach.

Zieleń i kolor żółty

Kolor zielony to oczywiście kolor natury, a zatem również ekologii. Działa odprężająco i wzmacnia poczucie spokoju, Ponadto wzbudza zaufanie i utożsamiany jest z pieniędzmi czy szczęściem.

W związku ze skojarzeniem ze słońcem – żółty dodaje ciepła. Możliwe, że kojarzy Ci się też z optymizmem i radością życia. Poprawia nastrój i skutecznie pobudza apetyt. Dodatkowo żółty jest kolorem chętnie wykorzystywanym w tworzeniu projektów dla dzieci.

marka Coccodrillo


Rozwój dziecka a znaczenie kolorów

Kolorystyka ma duże znaczenie na rozwój dzieci. W zależności od wieku pociechy warto dobierać takie barwy, które będą dla niej najlepsze. Stonowane odcienie, np. pastele, mogą działać uspokajająco na niemowlęta i najmłodszych. Z większą ilością bodźców, a zatem też intensywnością kolorów radzą sobie nieco starsze dzieci. To właśnie z ich pomocą będą poznawały świat. Wiedzę na temat psychologii kolorów możesz wykorzystać choćby podczas remontowania pokoju pociechy, a także przy wyborze zabawek czy ubrań.

Ubiór dla młodego człowieka – na przykładzie Coccodrillo

Ubrania warto dobierać pod względem kolorystycznym. Może się to okazać przydatne przy kompletowaniu stylizacji, gdy zależy Ci na wywołaniu określonych emocji w dziecku. W końcu barwy mają duży wpływ nie tylko na samopoczucie najmłodszych. Przykładowo obecność żółtego koloru wspomaga naukę. Jeśli szukasz kolorowych ubrań dla dzieci, możesz zapoznać się z ofertą na stronie: https://answear.com/m/coccodrillo. Poszczególne elementy garderoby umożliwiają też wyrażenie siebie, a przy okazji podkreślają temperament pociechy.

Czy istnieje idealny kolor?

Należy pamiętać, że choć psychologia koloru sprawdza się w większości przypadków, to wybrane barwy mogą symbolizować coś zupełnie innego. Należy wziąć pod uwagę różne uwarunkowania kulturowe. Wówczas interpretacja przebiega w bardziej indywidualny sposób. To, co bezpośrednio wpływa na duszę u jednej osoby, u drugiej nie wywoła żadnej reakcji. Wzięcie pod uwagę obu tych perspektyw jest równie istotne. A zatem do znaczenia kolorów warto podchodzić z pewnym dystansem.

Z uwagi na subiektywną ocenę poszczególnych kolorów, która wynika z indywidualnych doświadczeń i innych czynników, nie można jednoznacznie stwierdzić, która z barw powinna nosić miano idealnej. Co więcej, liczy się kontekst. Weź pod uwagę motywy różnych branż. Dla sieci restauracyjnej rewelacyjne będą żółty i czerwony, a niebieski okaże się nieodpowiedni. Z kolei dla firm pełniących usługi związane na przykład z finansami czy technologią kluczowy będzie profesjonalny charakter błękitu, granatu lub innych odcieni koloru nieba.

Znaczenie kolorów w psychologii pokazuje, jak ludzie postrzegają barwy i z czym się im one kojarzą. Techniki wywierania wpływu znalazły swoje miejsce w marketingu, który stara się dopasować strategie do danej grupy docelowej. To, co oznaczają kolory, może być jednak zupełnie subiektywne.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI