Dołącz do czytelników
Brak wyników

Praca i pieniądze

31 sierpnia 2016

Zmęczony po urlopie?

231

Wracasz z urlopu tak samo zmęczony jak przed wyjazdem? Masz dość swojej pracy, bliskich, siebie? Może właśnie doświadczasz wypalenia zawodowego. Jak sobie z nim radzić?

Polacy należą do najbardziej zapracowanych narodów w Europie. Więcej pracują tylko Koreańczycy i Rosjanie. Z raportu Agencji Sedlak[&]Sedlak, która porównała statystyki kilkudziesięciu krajów Organizacji Wspólnoty Gospodarczej i Rozwoju, wynika, że Polska zajmuje w nich trzecie miejsce pod względem rocznego przeciętnego czasu pracy w przeliczeniu na jednego pracownika. Nasz średni czas pracy to 40,7 godzin tygodniowo.

Przepracowanie i stres często prowadzą do wypalenia zawodowego. Specjaliści medycyny pracy i psychologowie ostrzegają, że zmaga się z nim coraz więcej Polaków. Dotyka ono najczęściej osoby, które zajmują się ochroną zdrowia i bezpieczeństwem (policjantów, pracowników służby zdrowia) oraz pracowników dużych korporacji (zwłaszcza 30- i 40-latków). Z wypaleniem zmagają się zwykle osoby ambitne i najbardziej zaangażowane w swoją pracę. Ale może się ono przytrafić każdemu na różnych etapach życia i kariery bez względu na rodzaj wykonywanej pracy czy stanowisko. Jak sobie z nim radzić?

  • Nie bój się nazwać problemu, który Cię dotknął. Nie zaprzeczaj, nie uciekaj, nie bagatelizuj trudności, z którymi się zmagasz.
  • Nazwij swojego wroga. Określ, co wpływa na Twój obecny...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy