Zapomnieć przeszłość

Nałogi i terapie Praktycznie

Główna kwestia, którą chcę poruszyć, pisząc do Was jako DDA, dotyczy mojego wewnętrznego ogromnego przymusu, który nie opuszcza mnie od lat. Jest to potrzeba odcięcia się od przeszłości.

Próbuję nieustannie pozbyć się wszystkiego, co wiąże się z przeszłością (co lubiłam, robiłam, mówiłam, jak myślałam, moje preferencje, pasje, upodobania, znajomości). Jednocześnie czuję brzemię i zdaję sobie sprawę, że niemożliwe jest zgubienie tamtej tożsamości, wymazanie wspomnień. To jak naznaczenie, cień, blizna na sercu. Kiedy się odcinam, pozbywam się emocji, kamienieję, zamrażam się. Wtedy mogę o tym myśleć bez poruszenia i opowiadać, jakbym mówiła o filmie. To łatwe i uśmierza ból, a zarazem zubaża, przytłacza i daje poczucie oszustwa siebie samej. A potem wysusza łzy.

POLECAMY

Moje dzieciństwo kręciło się wokół ojca alkoholika, neurotycznej matki, nadopiekuńczej babci. To, co pamiętam najbardziej, to krzyk, strach, brak stabilizacji emocjonalnej (głównie) i poniżanie.

Około 18 wyprowadziłam się z domu, z deszczu pod rynnę. Znów to samo: przemoc, samotność, tułaczka po nocach. Kończy się szpitalem. Jestem znerwicowana, rozbita, nie wiem gdzie jest właściwa droga, nie wiem, co jest dobre, a co złe. Ląduję na grupowej, potem indywidualnej terapii DDA. Po trzech latach pracy nad sobą jestem kimś innym.

To nie pigułka szczęścia. To ciężka praca nad zrozumieniem tego co i dlaczego boli, nad świadomością i zmianą swojej osobowości. To tak, jakby ktoś nas właśnie urodził, tyle tylko, że my jesteśmy już dorośli. Trzeba od nowa, tym razem samodzielnie, nauczyć się żyć. Być odpowiedzialnym za siebie. I nie rozgrzebywać już przeszłości. Zostawić ją za sobą, wybaczyć. Zostawiam, zajmuję się sobą. Prostuję swoje życie. Tyle, że ona i tak wraca. Wystarczy, że coś się skojarzy, a już pracuje głowa, wracają obrazy, za nimi odczucia.

Trzy dni przed obroną magisterską odcinam ojca ze sznurka. Jedyne, co mam w sobie, to poczucie brzemienia, tego sam...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI