Zapachy przeszłości

Zdrowie i choroby Praktycznie

Pewne zapachy mogą wydobyć z zakamarków pamięci najbardziej odległe i dawno zapomniane obrazy. Skąd się bierze taka moc zapachów? Jakie znaczenie ma pamięć węchowa?

Czy zdarzyło wam się kiedyś, że przekraczając próg domu po powrocie z długiej podróży, poczuliście znajomy zapach tego miejsca? Być może odczuliście też związany z tym spokój, któremu towarzyszył przypływ wspomnień. Jeśli tak, to doświadczyliście działania pamięci węchowej. W ostatnim czasie badacze bacznie się jej przyglądają, bowiem okazuje się, że może mieć związek z naszym zdrowiem i samopoczuciem. Na co dzień trudno jednak dostrzec jej przejawy. Dzieje tak dlatego, że – jak wyjaśniają naukowcy – mechanizmy pamięci węchowej przebiegają zwykle w sposób nieświadomy.

POLECAMY

Pamięć węchowa wyewoluowała po to, by informować nas o potencjalnie niebezpiecznych zmianach w otoczeniu. Na przykład ludzie są bardzo wrażliwi na zapach gazu, dymu czy nieświeżego jedzenia, ignorują natomiast zapach pomieszczenia, w którym przebywają od dłuższego czasu. Być może właśnie z tego względu, tzn. aby uniknąć potencjalnego zagrożenia, jesteśmy w stanie zapamiętywać zapachy niezwykle wcześnie – już w momencie pierwszego zetknięcia się z nimi, a zatem zazwyczaj przed 10. rokiem życia.

Lover i pamięć

Pewien starszy mężczyzna, uczestnik prowadzonego przeze mnie badania nad pamięcią węchową, opowiadał, jak idąc z wnuczkiem przez sosnowy las, doświadczył nagłego przypływu wspomnień z dzieciństwa. Stanęły mu przed oczami obrazy zabaw z kolegami wśród sosen, odczuł ponownie radość i podniecenie, które mu wówczas towarzyszyły. Jak to możliwe...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI