Dołącz do czytelników
Brak wyników

Praca i pieniądze , Praktycznie

17 lutego 2016

Za oknem powinno być zielono

52

Nasza efektywność zależy m.in. od krajobrazu za oknem. Miejskie mury, parking i inne industrialne widoki raczej jej nie poprawią, dla naszego umysłu najlepszym środowiskiem jest naturalna zieleń.

Sprawa zajmowali się ostatnio badacze z University of Illinois Department of Landscape Architecture - William Sullivan i Dongying Li. Ich badania wykazały, że uczniowie liceum, którzy za oknem sali lekcyjnej mieli zielony krajobraz osiągali wyższe wyniki w zadaniu wymagającym skupienia i panowania nad stresem niż ci, którzy przebywali w sali bez okna albo mieli widok na zabudowania lub parking.

POLECAMY

W eksperymencie przeprowadzonym przez amerykańskich uczonych wzięło udział 94 uczniów z pięciu różnych liceów w stanie Illinois. Losowo przypisano ich do jednej z trzech sal – bez okna, z widokiem na inne budynki/parking lub z widokiem na zieloną przestrzeń. Poza tym szczegółem, wszystkie sale były do siebie podobne.

Uczniowie byli badani indywidualnie przez 30 minut. W tym czasie rozwiązywali zadanie matematyczne, przygotowywali przemowę i wykonywali korektę tekstu. Następnie badani mierzyli się z zadaniem wymagającym uwagi (powtarzaniem ciągów cyfr w porządku w jakim je usłyszeli lub od tyłu). Po ostatnim etapie dostawali dziesięć minut przerwy - w trakcie której ciągle byli w sali - i po raz kolejny podchodzili do ciągów liczbowych. W ciągu trzydziestu minut badań obserwowano fizjologiczne wyznaczniki stresu u badanych – bicie serca, temperaturę skóry i jej wilgotność. Sami uczniowie też mieli okazję, by ocenić swoje zmęczenie i stres w różnych momentach eksperymentu.

Wyniki pokazały, że uczniowie przebywający w sali z widokiem na rośliny wykonywali ostatni test (po przerwie) o 13 proc. lepiej niż uczniowie z innych sal. Po przerwie ich organizmy były bardziej zregenerowane w porównaniu do pozostałych. Nie zaobserwowano natomiast różnicy między...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy