Wychowany na DDA?

Nałogi i terapie Praktycznie

Czy każdy, kto miał w domu przynajmniej jednego rodzica uzależnionego od alkoholu, ma syndrom DDA? Od roku jestem w związku z 36-letnim mężczyzną, którego ojciec był alkoholikiem - pyta 18 -letnia Anna.

Tata mojego partnera był alkoholikiem i hazardzistą. Za to jego mama jest w porządku.

Gdy mój chłopak opowiadał o swoim dzieciństwie, wspominał, że ojciec często przepijał lub przegrywał w karty większą część pensji i mama płakała, bo było bardzo ciężko. Gdy był starszy, w dniu wypłaty jechał na rowerze do pracy ojca i przyprowadzał go do domu, by nie przepuścił wszystkich pieniędzy.

POLECAMY

Widział wielokrotnie, jak tata przychodzi pijany lub pije i gra w karty w domu z kolegami, jak bije mamę... Nie mówił, że tata używał przemocy wobec niego – gdy coś przeskrobał, dostawał zarówno od ojca, jak i od matki, i zawsze wiedział, za co dostaje. Wydawało mi się, że te wspomnienia są już dla niego tylko suchymi faktami, że nie wzbudzają w nim smutku. Mam wrażenie, że odciął się od wszystkich złych rzeczy, jakie spotkały go w dzieciństwie i że nie wpłynęły na niego w żaden sposób.

A jednak przeszłość chyba jednak jakoś w nim siedzi. Był żołnierzem zawodowym, ale musiał odejść z wojska, bo został oskarżony o znęcanie się nad podwładnymi. Jego małżeństwo rozpadło się po 12 latach, ma trudności w znalezieniu pracy. Jest dosyć nerwowy. Gdy był w wojsku, wpadł w depresję – twierdzi, że to wyłącznie przez wojsko, ale miał już wtedy również problemy w małżeństwie.

Zastanawiam się, czy to, że ma ojca alkoholika wiąże się z jego życiowymi niepowodzeniami. Czy to dlatego ciągle ma pod górkę? Nie jest typem bezradnego „dziecka”, które oczekuje pomocy od innych...
 

Anna

Marzenna Kucińska jest psychologiem, psychoterapeutą Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, trenerem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Pracuje w Ośrodku Terapii Poznawczej COGITO w Warszawie.

Pani Anno,

Ludzie z syndromem DDA powielają w życiu dorosłym wzorce zachowań (sposoby radzenia sobie, sposób myślenia i przeżywanie) ukształtowane w domu rodzinnym.

Nie wszyscy, którzy wychowują się w domu alkoholowym, wykształcą syndrom DDA. Zależy to nie tylko od...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Tylko w ten weekend kupisz prenumeratę 20% TANIEJ

Zobacz więcej

POLECAMY

Przypisy