Wszechświat pędzi coraz szybciej
Maciej Bilicki inne Charaktery 10/2010
Wszechświat puchnie coraz szybciej - to jedno z najnowszych odkryć kosmologii. Badacze coraz dokładniej opisują jego strukturę. Tworząc trójwymiarowe mapy wszechświata, badają rozkład materii, bo to jej ilość decyduje o przyszłości kosmosu.
Jaki jest wszechświat, w którym żyjemy? Jak powstał, jaka jest jego struktura i jaki go czeka los? Ludzie od zawsze zadają sobie te pytania. Początkowo zagadnienia te były czystymi spekulacjami, lecz postęp w dziedzinie obserwacji astronomicznych, szczególnie w ostatnich dekadach, umożliwił nam dokładne poznanie budowy i ewolucji kosmosu. Dzisiejszy obraz wszechświata jest zaskakujący i daleki od dawnych wyobrażeń.
Einstein w błędzie?
Współczesna kosmologia narodziła się w roku 1917. Nie nastąpiło to jednak w wyniku jakiegoś spektakularnego odkrycia astronomicznego, przełom miał wymiar czysto teoretyczny: zaproponowano wtedy pierwszy model kosmologiczny zgodny z ogólną teorią względności. Autorem modelu był sam twórca teorii względności, najsłynniejszy fizyk XX wieku – Albert Einstein. Ogłoszona przez niego w 1915 roku ogólna teoria względności (OTW) jest najlepszym znanym nam opisem
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówMaciej Bilicki
jest astrofizykiem, pracuje na Uniwersity of Cape Town w RPA. Zajmuje się kosmologia i strukturą wielkoskalową Wszechświata.