Work life balance - czym jest, jak o niego zadbać?

Otwarty dostęp

Work life balance – nowa moda, czy rzeczywista potrzeba pracowników? Zobacz, czym jest work life balance, dlaczego jest ważny i jak o niego dbać. Co to jest work life balance?

Work life balance to umiejętność zachowania równowagi między życiem zawodowym i osobistym. Na naszym rodzimym rynku to swego rodzaju nowość. Jeszcze kilkanaście lat temu przekonywano pracowników, że praca jest najważniejsza, a jeśli mają inne poglądy, to zawsze można ich zastąpić nowymi. Zapewne miało to związek z tzw. rynkiem pracodawcy – duże bezrobocie i nadpodaż pracowników pozwalały na łatwą wymianę podwładnych. Obecnie sytuacja jest odwrotna – rynek pracownika oznacza tyle, że pracodawcy muszą się mocniej postarać, by nie tylko zdobyć, ale i utrzymać pracowników w firmie. Work life balance ma być też remedium na wypalenie zawodowe i przemęczenie.

Work life balance nie powinien być mylony z brakiem nadgodzin i sztywnym ośmiogodzinnym dniem pracy. Zakłada on raczej danie pracownikom większej swobody, rozliczanie ich z efektów pracy, a nie z przepracowanych godzin. Dzięki temu łatwiej jest wykroić czas, który można spędzić z rodziną, na rozwijaniu pasji lub po prostu odpoczywaniu.

Dlaczego work life balance jest ważny dla pracownika i pracodawcy?

Work life balance określany jest mianem dobrostanu pracownika i to określenie chyba najlepiej oddaje jego charakter. Z punktu widzenia pracownika dbałość o work life balance daje spokój, brak stresu, czas dla siebie. Oczywiście przekłada się to na lepsze wykonywanie obowiązków zawodowych. Dzięki work life balance praca nie jest postrzegana jako przykry obowiązek. Z praktycznego punktu widzenia trzeba odnotować możliwość załatwiania spraw osobistych w godzinach pracy, wykonywanie obowiązków zawodowych wtedy, gdy jest to najdogodniejsze dla pracownika nie pracodawcy(np. wcześnie rano lub późnym wieczorem), czas dla rodziny, czas dla siebie.

Pracodawcy także mają interes w tym, żeby dbać o dobrostan pracownika. Z ich punktu widzenia najbardziej liczy się wydajność, a tej można oczekiwać tylko od zadowolonych, wypoczętych i pełnych zapału pracowników.

Dbałość pracodawcy o work life balance przekłada się na jego wizerunek na rynku pracy. U kogoś takiego po prostu chce się pracować. Wyraźnie widać tu, że im bardziej pracodawca szanuje pracownika i dba o jego potrzeby, tym bardziej pracownik stara się być przydatny dla firmy.

Chcesz zachować work life balance – szukaj ofert pracy zawierających te elementy

Chociaż work life balance jest coraz popularniejszy, nie wszystkie firmy są gotowe na wdrażanie rozwiązań umożliwiających utrzymanie go. Szukając pracy na https://www.gowork.pl, warto zwrócić uwagę, czy oferty zawierają informacje istotne z punktu widzenia pracownika. O dbałości o work life balance świadczą:

  • możliwość pracy w elastycznych godzinach i rozliczanie pracowników z efektów, a nie czasu pracy,
  • wprowadzenie krótszego dnia pracy – praktyka pokazuje, że sama świadomość, że można wyjść z pracy wcześniej, powoduje, iż pracownik jest bardziej wydajny,
  • zakładanie firmowych żłobków lub przedszkoli – to ukłon w stronę młodych rodziców, którzy nie zawsze są w stanie pogodzić pracę i obowiązki rodzicielskie. Żłobek lub przedszkole w bezpośredniej bliskości miejsca pracy rozwiązuje wiele problemów logistycznych,
  • dofinansowywanie lub/i przedłużanie urlopów – taki drobny gest dużo znaczy dla pracowników,
  • udostępnianie pracownikom wydzielonego miejsca służącemu odpoczynkowi w godzinach pracy. Mogą się tam znajdować np. leżanki, hamaki lub przeciwnie – tablica do gry w kosza.

Work life balance a praca zdalna

Work life balance często wiązany jest z możliwością wykonywania całości lub części obowiązków zawodowych zdalnie. To niewątpliwie duża wygoda, ale i zagrożenie dla utrzymania równowagi między pracą a życiem osobistym. Granica między jednym i drugim staje się bardzo płynna. W rezultacie pracownik cały czas jest w domu, ale może być mu ciężko mentalnie wyjść z pracy.

Z drugiej strony czas pandemii pokazał, że wielu pracowników doskonale poradziło sobie z utrzymaniem work life balance i wcale nie chcą wracać do biur. Zadecydował o tym przede wszystkim elastyczny czas pracy, brak bezpośredniego nadzoru i rozliczanie z wykonanych projektów. Jest wielce prawdopodobne, że zakończenie pandemii nie będzie jednocześnie końcem świadczenia pracy przynajmniej częściowo zdalnie. Pracownicy już teraz o to postulują.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI