Ukryte w ciszy

Otwarty dostęp

Trudne relacje rodzinne, brak zrozumienia, nadmiar obowiązków – z pozoru problemy, z którymi boryka się większość nastolatków. Można by powiedzieć, że spowodowane buntem lub „trudnym wiekiem”. Jednak często, nie zdajemy sobie sprawy, że podłoże problemów młodych ludzi jest skrupulatnie przez nich ukrywane, w taki sposób, by nigdy nie ujrzały światła dziennego i nie burzyły pozorów „normalności” w ich życiu. Ale smutek, który pozostaje w środku – nieustannie narastające uczucie, które woła o pomoc, rozrywa od środka i chce zostać zauważone, usilnie próbując się wydostać na zewnątrz. Smutek, który codziennie towarzyszy Felicji i Niko, ale jest niewidoczny dla bliskich im osób. Jest to także uczucie, które ich łączy i przez które nawiązują wyjątkową nić porozumienia.

POLECAMY

Autorka „Ukrytego w ciszy” pokazuje czym jest życie z zaburzeniem emocjonalnym z pogranicza oraz jak wpływa ono na codzienne funkcjonowanie oraz relacje z rówieśnikami i rodziną. Poprzez częstą zmianę perspektywy i narratora, w połączeniu z wątkiem psychologicznym, Karolina Klimkiewicz pozwala nam z bliska zobaczyć jak wygląda poczucie niedopasowania, alienacji i traumy.

Ten sposób opowiadania autorki, z jednej strony daje czytelnikowi dostęp do najbardziej intymnych emocji, uczuć i rozterek głównych bohaterów. Z drugiej strony autorka pokazuje nam, jak trudne jest leczenie zaburzeń emocjonalnych z perspektywy pacjenta oraz jego rodziny.

Uważam, że „Ukryte w ciszy” porusza bardzo ważny temat – poczucia zrozumienia i szczerej rozmowy, których często mamy niedosyt i których doświadczenie staje się coraz trudniejsze, w myśl słów autorki - „Bez względu na to, jaką etykietkę nam nałożą, jaką rolę przypiszą, wewnątrz nas będzie prawda ukryta w ciszy. Tylko druga osoba cierpiąca w ten sam sposób może to dostrzec. Nie naprawić, bo to za trudne, ale zrozumieć. A to już wiele.”

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI