Triki spod poduszki

Mózg i umysł Praktycznie

Czasem rozwiązania, które mogą nam ułatwić zasypianie i poprawić jakość snu, są tak oczywiste, że... ich nie dostrzegamy. Tymczasem wystarczy drobna korekta, by wreszcie smacznie pospać.

Śpij w zupełnej ciemności: zainstaluj przyciemniane światła w sypialni lub oświetlenie podłogowe. Wyłączaj je, gdy zasypiasz. Do łazienki idź w nocy po ciemku. Jeśli okna twojej sypialni wychodzą na ulicę, wybierz na tyle grube zasłony lub żaluzje, by nie przeszkadzało ci światło ulicznych lamp czy księżycowe (choć to ostatnie dobre jest dla kobiet w wieku rozrodczym dla stabilizacji gospodarki hormonalnej). Jeśli nie możesz tego uczynić, zakładaj co noc maskę na oczy.

Wycisz wszystkie dźwięki, które mogą cię budzić w nocy: jeśli przeszkadza ci hałas z ulicy lub inne odgłosy (np. chrapiący partner czy małżonek), używaj zatyczek do uszu, by je zniwelować. Usuń z sypialni głośny zegar, urządzenia, które emitują niebieskie światło lub mają małe światełko pilotowe – ono też może ci przeszkadzać (mój mąż zalepia je plasteliną). Jeśli osoba, z którą dzielisz łóżko, przeszkadza ci w spaniu, rozważ przeniesienie się do innego pokoju.

Śpij w odpowiedniej dla ciebie temperaturze: dobierz pościel, poduszkę oraz piżamę tak, by nie było ci ani za ciepło, ani za chłodno. Śpij przy otwartym oknie, jeśli to lubisz, lub przykręć ogrzewanie na tyle, by w nocy panowała w sypialni odpowiednia dla ciebie temperatura (15–20° C). Jeśli osoba, z którą dzielisz łóżko, ma inną ciepłotę ciała niż ty, śpijcie pod osobnymi kocami czy kołdrami.

Zainwestuj w oczyszczacz lub jonizator powietrza: zrób to, jeśli czujesz, że jego jakość w sypialni nie jest dla ciebie optymalna. Ustal regułę, że nikt nie pali tytoniu tam, gdzie śpisz. Egzekwuj ją stanowczo, szczególnie jeśli tytoń podrażnia twoje drogi oddechowe.

Ogranicz do minimum liczbę elektronicznych gadżetów w sypialni: gdy się położysz, twoją głowę powinna dzielić odległość co najmniej wyciągniętej ręki od elektrycznych urządzeń, takich jak gniazdko, lampa, komórka, radio, sprzęt stereo, komputer itp. Emitują one fale, które zakłócają pracę szyszynki i produkcję serotoniny oraz melatoniny. Jeśli nie możesz ich poprzesuwać, spróbuj przestawić łóżko – najlepiej tak, by stało głową w kierunku północnym.
Usuń telewizor z sypialni (najlepsza opcja): zdecyduj, że sypialnia jest do spania. Gdy już się położysz, staraj się nie o...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI