Tajemnice łez
Lorna Collier Zdrowie i choroby Charaktery 10/2014
Płacz to siła, która odradza nas i tworzy na nowo. W jaki sposób leczy emocjonalne rany? I czy naprawdę „chłopaki nie płaczą”?

Jak uchwycić zjawisko tak delikatnej natury jak ludzkie łzy? Naukowcy obserwują epizody płaczu u ludzi z różnych krajów, by sprawdzić, jaką rolę odgrywa w nich kultura. Badają chemiczny skład łez i odkrywają, jak ludzki organizm reaguje na płacz. Ostatnie kilka lat to czas intensywnych badań nad osobami, które i z powodów medycznych, i psychologicznych nie są w stanie uronić nawet jednej łzy. Psychologowie, którzy łączą perspektywę społeczną i neronaukową, potwierdzają: płacz może pomóc nam nawiązać głęboki kontakt emocjonalny z samym sobą i z innymi. – Uważam, że to właśnie badania nad płaczem pozwolą nam lepiej poznać ludzką naturę. Ten rodzaj ekspresji emocjonalnej to klucz do człowieczeństwa – podkreśla Ad Vingerhoets, profesor psychologii na Tilburg University w Holandii, wiodący badacz psychologii płaczu i łez.
Natura czy kultura?
Dlaczego jeden człowiek zalewa się łzami,
Badania
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówLorna Collier
jest pisarką i dziennikarką naukową. Publikuje m.in. na łamach „Chicago Tribune”, „Workforce Magazine” i „Neurology Now”. Autorka książki Tilli’s Story: My Thoughts Are Free.