Szkoła wsparcia – projekt psychologicznego wsparcia dla najmłodszych uczniów

Otwarty dostęp

Pandemia zmieniła nasze życie i edukację. Sprawiła też, że uświadomiliśmy sobie, jak wiele dzieci potrzebuje wsparcia psychologicznego. Co zrobić, jeśli widzimy, że nasze dziecko potrzebuje pomocy? Jak rozmawiać z uczniami, którzy na co dzień doświadczają traumy? Wielu z nas zadaje sobie to pytanie, a odpowiedzi możemy szukać w nowym projekcie Wydawnictwa MAC Edukacja.

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli w Polce aż 630 tysięcy dzieci poniżej 18 roku życia potrzebuje profesjonalnego wsparcia psychologicznego. Zanim młodzi ludzie trafią pod opiekę specjalistów, mogą liczyć na pomoc nauczycieli i rodziców. Jednak ci często mają trudności z rozpoznaniem i odpowiednią reakcją na pierwsze sygnały depresji, leków czy innych zaburzeń. Właśnie dlatego Wydawnictwo MAC we współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę przygotowało specjalny projekt. „Szkoła wsparcia” to cykl, w którym specjaliści dzielą się wiedzą z rodzicami i nauczycielami, którzy chcą reagować na niepokojące zachowania dzieci.

POLECAMY

– W czasach, w których coraz trudniej radzić sobie z rzeczywistością, chcemy dać rodzicom i nauczycielom realne wsparcie. Projekt opiera się na merytorycznej wiedzy – konferencjach i webinariach, ale także na artykułach i, co ciekawe, także na scenariuszach lekcji.– mówi Marta Brzezińska, rzecznik prasowy Grupy MAC.

Pierwsze moduły już dostępne!

– Projekt składa się z sześciu cyklów, w każdym z nich psychologowie i psychoterapeuci będą dzielić się swoją wiedzą. Ambasadorem projektu jest dr Aleksandra Piotrowska – mówi Jacek Cukrowicz, menadżer edukacji wczesnoszkolnej., z Wydawnictwa MAC Edukacja.
 


Na stronie www.mac.pl dostępne są już dwa moduły Szkoły wsparcia. Pierwszy z nich dotyczy wpływu pandemii na zdrowie psychiczne uczniów, drugi zaś to zbiór informacji i wskazówek, które podpowiedzą, kiedy dziecko potrzebuje pomocy spcecjalisty. - Zaopatrzyliśmy pedagogów w scenariusze, w których mogą znaleźć karty pracy, stanowiące uzupełnienie dla zajęć. Jednak najważniejsze jest to, że krok po krok prowadzimy nauczycieli w normalizacji trudnych, dziecięcych przeżyć.– mówi Martyna Zapała, psychology i współtwórczyni Szkoły Wsparcia.

Dostęp do programu jest darmowy, a o merytoryczną warstwę dbają psychologowie i psychoterapeuci z wieloletnim stażem.

– Zależy nam, aby „Szkoła wsparcia” trafiła do nauczycieli, którzy spędzają z uczniami bardzo dużo czasu. To właśnie te osoby często zauważają zmiany w zachowaniu uczniów, są pierwszymi, którzy mogą reagować, ale także prowadzić profilaktykę radzenia sobie z uczuciami – dodaje Jacek Cukrowicz.

Z projektu mogą skorzystać także rodzice, dziadkowie i wszyscy, którzy chcą pomóc młodym ludziom radzić sobie z emocjami. Materiały specjalistów projektu „Szkoła wsparcia” można znaleźć na stronie www.mac.pl. Zakończenie projektu planowane jest na jesień, a jego zwieńczeniem będzie wydanie specjalnego e-booka. Dochód ze sprzedaży książki wesprze działania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI