“Szczęściara” - ważne tematy dla małych i dużych. Oglądaj mądre kino rodzinne na NH VOD

Otwarty dostęp

Gdy życie daje ci cytryny, zrób z nich lemoniadę – to zdanie doskonale pasuje do 12-letniej Candice. Choć rówieśnicy patrzą na nią z dystansem, a rodzina nie zawsze podziela jej entuzjazm, rudowłosa dziewczyna wierzy, że szczęścia wystarczy dla każdego. Film, który w swoim założeniu jest pełną ciepła i humoru komedią, porusza bardzo ważne tematy zdrowia psychicznego i radzenia sobie ze stratą. Jest przez to doskonałą okazją do wprowadzenia młodych widzów w zagadnienia zazwyczaj trudne do poruszenia w kinie dla młodych widzów.

Świat oczami “Szczęściary”

Candice to 12-letnia niepoprawna optymistka, która pragnie naprawiać świat wokół siebie. Jej nieposkromiona szczerość i potrzeba widzenia świata w jasnych barwach sprawiają, że wśród kolegów i koleżanek z klasy uchodzi za dziwaczkę. Mimo to rudowłosa bohaterka śmiało idzie przez życie i chce pomagać innym.

POLECAMY

Candice ma wielkie serce, najlepsze intencje i niezachwianą determinację, by wszyscy byli szczęśliwi. Nawet za cenę dziwacznych pomyłek i zamieszania, które bez wysiłku tworzy wokół siebie. Tym bardziej, że cały świat zdaje się nieustannie potrzebować jej interwencji: nauczycielka z rozbieganym okiem, nowy kolega „z innego wymiaru”, a przede wszystkim rodzice, którzy przechodzą trudne chwile.

Ważne wątki do rozmowy w filmie

depresja i żałoba
Jednym z głównych wątków filmu jest rodzina przechodząca kryzys. W obliczu śmierci malutkiej siostry Candice, jej rodzice pogrążyli się w rozpaczy i bezsilności – stanach z których nie mogą się otrząsnąć od kilku lat. Przyjrzenie się bliżej tym wątkom daje szansę na oswojenie się młodych widzów z tak bolesnym tematem. To rzadka w kinie familijnym okazja, by pogłębić zrozumienie dla ludzi tkwiących w kryzysie psychicznym, ale też pretekst do poznania metod radzenia sobie z podobnymi sytuacjami.

rozłam w rodzinie
Każda rodzina przeżywa swoje konflikty, jednak w przypadku Candice rozłam zdaje się sięgać głębiej. Po tragedii jej rodzice nie potrafią się ze sobą komunikować, utracili też kontakt z bratem taty, który wcześniej był stale obecny w życiu Candice. Mimo to dziewczyna nie ustaje w próbach pogodzenia ich ze sobą i przywrócenia dawnego porządku. Twórcy filmu podkreślają, że każda rodzina przeżywa swoje perypetie, ale dopóki pojawiają się próby kontaktu i komunikacji, istnieje nadzieja na szczęśliwe zakończenie.

parentyfikacja dzieci
Film zwraca uwagę na kwestię relacji rodzice-dziecko i zaznacza, że Candice nie jest odpowiedzialna za uratowanie swoich rodziców, czy też pomaganie im w osiągnięciu emocjonalnej równowagi. Przekazem “Szczęściary” jest sprzeciw wobec parentyfikacji dzieci, czyli przejmowaniu przez nie rodzicielskich obowiązków.

Wątki opracowane przez Karolinę Giedrys-Majkut - psycholożkę, specjalistkę ds. psychoedukacji z wykorzystaniem filmu.
 


Deszcz nagród

“Szczęściara” zdobyła nagrodę Kwiatu paproci w konkursie głównym 7. MFF Kino Dzieci oraz specjalne wyróżnienie jury sekcji Generation Kplus podczas 70. MFF w Berlinie. W uzasadnieniu berlińskiego jury czytamy:

Film motywujący od początku do końca, w którym protagonistka próbuje ponownie zjednoczyć swoją rodzinę. Z łatwością identyfikowaliśmy się z postaciami. Alfabet poprowadził nas przez humorystyczny i jednocześnie głęboki film.

W uzasadnieniu jury konkursu głównego 7. MFF Kino Dzieci, czytamy:

Postanowiliśmy docenić właśnie ten obraz za wszechstronność i szczególne wartości artystyczne: doskonałą grę aktorską, malarskie kadry, wciągający scenariusz i dobrą muzykę. Nie jest to jednak w żadnym wypadku „sztuka dla sztuki”. W bardzo przyjaznej i przystępnej dla młodego odbiorcy formie, film porusza trudne i budzące skrajne emocje tematy, takie jak śmierć czy depresja. Jakby wbrew wadze poruszonych problemów, widz zostaje napełniony pozytywną energią i wychodzi z kina z przeświadczeniem, że świat może być dobrym, przyjaznym miejscem. Dodatkowym atutem jest fakt, że „Szczęściara” przekracza granice wiekowe i pozwala dobrze się bawić i dzieciom, i dorosłym.

Rodzinny seans doskonałej adaptacji

Australijski film to idealna komedia dla całej rodziny, która pozwala dobrze się bawić zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Na ekranie znajdziemy także mnóstwo  szalonego i nieco abstrakcyjnego humoru rodem z filmów Wesa Andersona.

Film nakręcono na podstawie wielokrotnie nagradzanej na świecie książki Barry’ego Jonsberga zatytułowanej „My Life As An Alphabet”. Książka podobnie jak film, niesie niezwykle aktualne przesłanie by śmiać się głośno i nie bać się wzruszeń, a na co dzień dołożyć wszelkich starań by wnosić miłość i śmiech do życia wszystkich na których nam zależy.

“Szczęściara” (od 9 lat) w reżyserii Johna Sheedy do zobaczenia na platformie Nowe Horyzonty VOD już od 7 maja!

Na NH VOD dostępnych jest ponad 70 filmów dla młodych i najmłodszych widzów, w tym międzynarodowych przebojów prezentowanych w ramach MFF Kino Dzieci i ekranizacji bestsellerowych książek.

Katalog dziecięcy wyróżnia się dopasowaniem każdego tytułu do grupy wiekowej – to rozwiązanie, którego widzowie nie znajdą na żadnej innej platformie online.

Oferta jest opracowana tak, aby odpowiadać na potrzeby i możliwości percepcyjne dziecka w konkretnym wieku: produkcje skierowane do czterolatków nie przytłaczają szybkim montażem czy rozbudowaną, wielowątkową fabułą, a dziesięciolatki nie muszą obawiać się, że trafią na treści dla młodszych. Każdy z filmów to gwarancja dobrej zabawy dla całej rodziny i impuls do rozmowy na ważne tematy.
 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI