Sacrum na rozdrożach
Zbigniew Mikołejko inne Charaktery 3/2015
Choć człowiek Zachodu pozostał w znacznej mierze człowiekiem wiary, przekształciło się zupełnie jego rozumienie świętości. Uległo ono swoistemu „spłaszczeniu”, „wyzuciu” z wielu głębokich, istotnych treści.

Bez wątpienia świat religijny doświadcza dzisiaj ogromnych przemian. Przemian wielokierunkowych i złożonych. Takich zatem, dla których nie da się odnaleźć jednego imienia, jednego znaku drogi. Ale coś tu jednak można powiedzieć z jako taką pewnością: że narzucający się jeszcze do niedawna w kręgu cywilizacji zachodniej obraz jednokierunkowej przemiany – ku desakralizacji, ku „stygnięciu” religijnego żaru czy też „wymywaniu” świętości z doświadczenia współczesnego człowieka – nie ze szczętem jest prawdziwy. Że – z jednej strony – co i rusz targają nim rozmaite sprzeczności, dramatyczne często i paradoksalne, z drugiej zaś – kipią gdzieś pod jego powierzchnią żarliwości nowego rodzaju, ledwie na razie wyczuwalne i bez wyrazistego kształtu. A sprawę przy tym komplikuje, nierzadko drastycznie, to mianowicie, że właśnie za naszych dni niemal zaniknął w istocie odwieczny dotąd rozziew między
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówZbigniew Mikołejko
jest filozofem religii i eseistą. Kieruje Zakładem Badań nad Religią, pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. Wykłada także w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej im. Bolesława Prusa, w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania oraz Podyplomowym Studium Wiedzy o Kulturze przy Instytucie Badań Literackich PAN. Napisał wiele książek, m.in.: Mity tradycjonalizmu integralnego; Żywoty świętych poprawione; Śmierć i tekst. Sytuacja ostateczna w perspektywie słowa; W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu.