Recenzja książki „Jak wychowywać chłopca. Potęga relacji w kształtowaniu dobrych ludzi” Michael C. Reichert

Otwarty dostęp

 

POLECAMY

 

 

W czasach, gdy wielu chłopców przeżywa kryzys, bardzo potrzebujemy przewodnika, aby pomóc im wyrosnąć na silnych i empatycznych mężczyzn.

Psycholog Michael Reichert w swojej książce „Jak wychowywać chłopca” wykorzystuje wieloletnie badania, by podważyć odwieczne przekonania dotyczące tego, jak chłopcy stają się mężczyznami. Autor wyjaśnia, w jaki sposób stereotypy mówiące, że chłopcy muszą być „twardzi” i „męscy”, mogą spowodować wycofanie, prowadząc do gniewu, izolacji, a nawet destrukcyjnych zachowań. Kluczem do zmiany jest sposób, w jaki rodzice, wychowawcy i mentorzy pomagają chłopcom w rozwoju społecznym i emocjonalnym.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Mamania, natomiast czasopismo Charaktery objęło nad nią swój patronat.

POBIERZ FRAGMENT KSIĄŻKI TUTAJ

„Świetnie napisana i niezwykle ważna książka Michaela Reicherta ujawnia, jak bardzo zawiedliśmy chłopców, segregując ze względu na płeć nasze ludzkie zdolności do myślenia i odczuwania, gdzie odczuwanie zostało charakteryzowane jako bardziej dziewczęce i gejowskie i relegowane na sam dół hierarchii wartości. Autor skupia się na podobieństwach pomiędzy chłopcami i dziewczynkami, a właściwie na podobieństwach istniejących pomiędzy wszystkim przedstawicielami rasy ludzkiej, odnośnie do potrzeb oraz zdolności społecznych i emocjonalnych. Przyjęcie do wiadomości tego prostego i empirycznie udowodnionego faktu jest zasadniczym warunkiem zaproponowanych przez niego rozwiązań, polegających na wzmacnianiu naturalnych zdolności chłopców do nawiązywania więzi ze sobą i z innymi. Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którym zależy na chłopcach i mężczyznach”.

Niobe Way, profesor na wydziale Psychologii Rozwojowej na New York University oraz autorka Deep Secrets: Boys’ Friendships and the Crisis of Connection

„Michael Reichert splata przepiękny arras z opowieści, doświadczeń, wglądów oraz refleksji zdobytych w trakcie długiej i wybitnej pracy z chłopcami i młodymi mężczyznami. Lektura obowiązkowa nie tylko dla rodziców chłopców, ale również dla nauczycieli, doradców, psychologów i dyrektorów szkół, którym powierzona została odpowiedzialność za kształtowanie chłopięcego rozwoju i podejścia do nauki”.

David M. Armstrong, dyrektor wykonawczy International Boys’ Schools Coalition

„Długoletnia praca z chłopcami i młodymi mężczyznami pozwala Michaelowi Reichertowi z mocą wyjaśniać, jak tragiczne mogą być w skutkach nasze obecne sposoby wychowywania chłopców na mężczyzn. Z ogromnym współczuciem, którym charakteryzuje się jego postawa zarówno w pracy, jak i w tej książce, autor pokazuje pozytywne kierunki zmiany. Lektura obowiązkowa dla rodziców i nauczycieli, a właściwie dla nas wszystkich”.

Michael Kaufman, autor The Time Has Come: Why Men Must Join the Gender Equality Revolution

„Bitwa o dusze naszych synów wciąż trwa. Rodzice, nauczyciele, ludzie stanowiący prawo są zaniepokojeni, i dobrze. Eksperci debatują, czy to chłopcy powinni „zmężnieć”, czy może to z naszą definicją męskości coś jest nie tak. W tej debacie Michael Reichert rzuca światło na jedną bardzo ważną kwestię – chłopcy potrzebują mocniejszych, a nie słabszych więzi. Potrzebują dbałości zamiast niedbałości. Potrzebują, by rodzice, nauczyciele i każdy z nas z osobna zdobył się na odwagę, by pozwolić im być uczuciowymi i pełnymi miłości istotami, którymi pragną być. I kochał i wspierał ich przez cały czas. Jak wychowywać chłopca jest ważnym głosem w mającej właśnie miejsce dyskusji”.

Gary Barker, założyciel i dyrektor generalny Promundo

„Korzystając z wielu lat doświadczeń oraz swojej ogromnej wiedzy dotyczącej badań w dziedzinie płci oraz rozwoju nastolatków, w tej nowej ważnej książce Michael Reichert wyciąga pomocną dłoń do rodziców i opiekunów, którym zależy na wychowaniu zdrowych chłopców i młodych mężczyzn. Napisana w rozsądny, przejrzysty oraz przykuwający uwagę sposób książka zawiera ogrom mądrości i praktycznych wskazówek. W czasach gdy mamy tak dużo dowodów na to, że tak wielu chłopców ma kłopoty, w końcu jest książka, która stanowi praktyczny poradnik wychowania chłopców!”

dr Pedro A. Noguera, Zasłużony Profesor Edukacji oraz dyrektor rady pedagogicznej, Center for the Transformation of Schools

„Ta książka to lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy mają lub chcą mieć chłopca w swoim życiu. Dr Reichert serwuje teorię i wyniki badań okraszone doświadczeniem ze swojej własnej rozległej praktyki klinicznej, dając nam książkę pełną życia. Obala wiele mitów na temat chłopców, które stoją im na drodze do budowania zdrowych relacji z rodzicami i rówieśnikami. Uważnie, krok po kroku wyjaśnia rodzicom strategie, które mogą wzmocnić ich pozytywny wpływ na chłopców, dając im pewność, że ci ostatni będą potrafili z mocą rozwijać się i funkcjonować w tym coraz bardziej złożonym i przyprawiającym o zawrót głowy świecie”.

Mecenas Dennis J. Barbour, przewodniczący oraz dyrektor generalny Partnership for Male Youth

„Michael Reichert poświęcił trzydzieści lat na zrozumienie sposobu myślenia, czucia i działania chłopców. W Jak wychowywać chłopca wyabstrahował tę wiedzę do dziesięciu rozdziałów, które koncentrują się na wyzwaniach czekających na chłopców w dzisiejszym świecie oraz na tym, jak dorośli obecni w ich życiu mogą pomóc im ograniczać wszelakie ryzyka i stawać się dobrymi ludźmi. Jego najważniejsza rada brzmi: celowo naruszaj prywatność syna, by stawać się częścią jego życia! Chłopcy mają takie same zdolności do angażowania się uczuciowego jak dziewczynki – ale tylko w relacje z ludźmi, którym ufają. Książka godna polecenia wszystkim rodzicom, nauczycielom i opiekunom”.

Dr John Nagl, emerytowany podpułkownik Armii Amerykańskiej oraz dziewiąty dyrektor placówki Haverford School

„Poruszając wiele różnych tematów takich jak miłość, przemoc, wewnętrzna spójność, szacunek dla samego siebie, rozwój społeczny, zastraszanie rówieśnicze oraz wsparcie rówieśnicze, dr Reichert stworzył niemalże rozprawę pomocną każdemu, kto chce zrozumieć współczesnych młodych mężczyzn i podejmować kroki, które poprawią trajektorię ich żyć. Jego dogłębna analiza ujawnia moc, jaką mają relacje w lepszym przygotowywaniu młodzieży do funkcjonowania w zmieniającym się nieustannie społeczeństwie oraz we wzmacnianiu ich szansy na bezpieczeństwo, satysfakcję i sukces… Jego dobre słowo skierowane jest do mężczyzn i kobiet naszego kraju i nakreśla kierunek działań pozwalający nam odejść od starych i fałszywych koncepcji i toksycznych stereotypów, które tylko nas ograniczają, i na nowo zdefiniować, czym jest męskość”.

David C. Banks, przewodniczący oraz dyrektor generalny Eagle Academy Foundation, Inc.

„Michael łączy mądrość kochającego ojca i troskliwego specjalisty, by pomóc nam słuchać, rozumieć i szanować synów i chłopców, których spotykamy w życiu, abyśmy mogli wspierać ich w stawaniu się najlepszą i najprawdziwszą wersją siebie”.

David L. Bell, MD, MPH, dyrektor ds. medycznych w Klinice dla Młodych Mężczyzn w NewYork-Presbyterian, University Hospital of Columbia and Cornell

„Reichert stworzył książkę, którą koniecznie należy przeczytać, by zrozumieć, jak w najlepszy możliwy sposób wspierać rozwój chłopców. Opiera się na najnowszych odkryciach (własnych oraz innych osób), doświadczeniach z osobistej praktyki specjalisty klinicznego i konsultanta w obszarze edukacji oraz rodzica, aby uświadomić nam, że potrzebują, byśmy doceniali ich jako indywidualne jednostki i pracowali z nimi w oparciu o pełne znaczenia relacje”.

K. Ann Renninger, Dorwin P. Cartwright profesor Teorii Społecznej i Działań Społecznych Wydział Pedagogiki, Swarthmore College

„Jak wychowywać chłopca to książka pełna nadziei i pozytywnego podejścia, pokazująca, jak skutecznie nawigować w najeżonej trudnościami i złożonością podróży wychowywania chłopców na dobrych mężczyzn we współczesnym świecie. Dzięki fascynującym opowieściom chłopców i ich opiekunów dostarcza wartościowej i praktycznej wiedzy o potędze relacji i sile więzi w rozmontowywaniu szkodliwych norm płciowych odnoszących się do chłopców, które wpływają na życie nas wszystkich”.

Amanda Keddie, profesor na Wydziale Pedagogiki na Deakin University w Australii

 

 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI