Ptaki na zdrowie

Terapia z dystansu

Zwierzęta równe i równiejsze

Dlaczego wśród tylu milionów zwierząt polubiliśmy właśnie ptaki? Czy mają cechy, które są szczególnie bliskie nam, ludziom? Przecież na pierwszy rzut oka są zupełnie inne. Mają pióra i składają jaja – wielkie wyróżniki, nijak niepasujące do Homo sapiens. A może właśnie te wyjątkowe ptasie cechy tak nam się podobają? Zdolność lotu kojarzy się z wolnością, śpiewami i tańcem. Tak, właśnie taniec, oznaczający czułość w relacji i chęć dalszej współpracy. Przypomina to ludzi? Podobnie jak ptaki preferujemy wzrok i słuch jako narzędzia komunikacji zamiast węchu – tak charakterystycznego dla innych ssaków. Stąd już tylko krok do refleksji – dlaczego ptaki są tak różne, a jednocześnie tak bardzo do nas podobne? Ach, te ptaki!

POLECAMY

Zachwycają, choć można je w pewnym zakresie skatalogować. Na świecie jest ich nieco ponad 10 tys. gatunków, w Polsce – razem z największymi rzadkościami – poniżej pół tysiąca. To w sam raz, by przynajmniej większość gatunków zobaczyć w swoim życiu. W przypadku innych grup kręgowców – ryb, płazów, gadów i ssaków – to jest praktycznie niemożliwe, a w przypadku owadów zupełnie niewykonalne. I pod tym względem ptaki nam sprzyjają. Zdecydowana większość z nich preferuje dzienny tryb życia i pozwala się obserwować. Lornetka na szyi, barwny atlas w plecaku, a dla zaawansowanych jeszcze luneta, aparat fotograficzny i w drogę. Uwaga, bardzo wciąga, a każdy krok to oddanie się nowemu hobby, nazywanemu u nas coraz częściej ptasiarstwem, co jest tłumaczeniem angielskiego określenia birdwatching. W pewnym momencie pasja zmienia się w sposób na życie, a bywa, iż nawet staje się obsesją.

Biofilia to radość

Lubimy przyrodę. Czasami ją nadmiernie eksploatujemy, ale i tak ją lubimy. Jako gatunek, mimo zdobyczy cywilizacyjnych, w naturze mamy fundament, z niej wyszliśmy i do niej wracamy, doświadczeni porażkami budowy społeczeństw oderwanych od praw przyrody. Coraz lepiej rozumiemy znaczenie terenów zielonych, a nawet pojedynczych roślin i zwierząt dla poprawy kondycji psychicznej i fizycznej człowieka. Dowody przybywają z najbardziej zaskakującej strony. Przecież...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI