Najlepszy wypoczynek: lasu szum i ptaków śpiew

Jak odpoczywać efektywnie

Wreszcie lato i czas wakacji. Po pandemicznym roku praktycznie wszystkim należy się chwila ucieczki sprzed komputerów. Znakomitym rozwiązaniem jest wypoczynek wśród natury.

Każdy może znaleźć dla siebie coś dobrego: las, morze, jezioro, łąka, a nawet pole uprawne. Wszędzie można wypocząć, złapać oddech, zapoznać się z przyrodą. Nie trzeba wybierać egzotycznych kierunków, a zamiast zamorskich podróży wystarczy krajoznawstwo. Podstawą wypoczynku jest pozostawienie problemów z pracy czy szkoły. Dla jednych z książką albo z lornetką przy leżaku, a dla innych bardziej aktywne marsze, a nawet górskie spacery. 
Jako gatunek Homo sapiens wyszliśmy z przyrody. Historia cywilizacji musiała zatoczyć wielkie koło, byśmy tę prostą prawdę zrozumieli i do przyrody zechcieli wrócić. Zaczynamy coraz lepiej rozumieć znaczenie terenów zielonych, a nawet pojedynczych roślin i zwierząt dla poprawy kondycji psychicznej i fizycznej człowieka. Dostrzegamy, że odpowiedzialne korzystanie z zasobów przyrodniczych staje się nie tylko nakazem moralnym, przyjemnością, ale wręcz koniecznością w dzisiejszym świecie. 
Stąd nie zaskakuje fakt, iż rośnie popularność spoglądania na przyrodę – jej kontemplację albo choćby świadomą radość czerpania przyjemności podczas spacerów i wycieczek. Sugestia wyłączenia się z szumu cywilizacji, wyprawy do parku narodowego czy rezerwatu przyrody coraz mniej zaskakuje we współczesnych terapiach psychologicznych i psychiatrycznych. Popularność zyskują liczne metody oparte na kontakcie z zielenią, spokojnym jej podglądaniu i czynnym wypoczynku na świeżym powietrzu. Czy jednak to samo świeże powietrze, zapach lasu czy gra kolorów są wystarczającymi czynnikami w poprawie zdrowia? Czy też czasem można, ba warto, sięgnąć po nieco bardziej wyrafinowane metody, aby z krajobrazu wyłapać poszczególne elementy i bliżej je poznawać? By ogólne zadowolenie przebywania w otoczeniu przyrody podeprzeć skupieniem się na detalach: głosach, kształtach, kolorach. Rośliny, owady, płazy czy ulubione przez nas ptaki do tego celu nadają się w sposób wyjątkowy. 

POLECAMY

Dobre ubranie

Wakacje to czas koniecznego obniżenia oczekiwań względem przyrody. Brzmi nieco paradoksalnie. Bądźmy jednak realistami. Mamy lato, a to oznacza, iż skończyły się wiosenne zaloty, ptasie koncerty, feeria kwitnących kwiatów. Chwile odpoczynku. 
W przypadku ptakó...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI