Psychologiczne aspekty przygotowań do matury – jak radzić sobie ze stresem?

Artykuł sponsorowany

Egzamin maturalny to ważne wydarzenie i zwieńczenie wieloletniego procesu edukacji. Nic więc dziwnego, że przygotowaniom do matury bardzo często towarzyszy lęk, niepewność i stres. Jak sobie radzić z tymi emocjami, by nie wpływały na naszą codzienność?

Dlaczego odczuwamy stres przed maturą?

Choć w swojej karierze uczeń musi podejść do wielu egzaminów, ten najważniejszy czeka go dopiero na końcowym etapie edukacji. Z maturą jest związanych sporo oczekiwań ze strony społeczeństwa, rodziny czy najbliższego otoczenia w szkole.

Bardzo łatwo jest dojść do przekonania, że to egzamin na tyle ważny, że może zaważyć na całym naszym życiu. Dodatkowo w ostatniej klasie szkoły średniej wzrasta również presja ze strony nauczycieli. Materiału do nauki jest bardzo dużo, a należy też powtarzać zagadnienia z poprzednich lat. Nie pomaga napięty plan lekcji oraz konieczność przygotowywania się do kartkówek i sprawdzianów.

Wszystko to sprawia, że stres przed maturą i obawa, że sobie nie poradzimy, mogą powiększać się każdego dnia. Gorsze samopoczucie i brak wiary w swoje możliwości, zwłaszcza jeśli trwają przez dłuższy czas, mogą bardzo utrudnić proces przygotowania do matury. Jak sobie radzić ze stresem i towarzyszącymi mu emocjami?

Sposoby walki ze stresem

  • Wyznacz cel i zaplanuj naukę – rozłożenie nauki w czasie i stworzenie listy zagadnień do opanowania mogą pomóc w zachowaniu równowagi między nauką a odpoczynkiem. W skutecznej nauce mogą pomóc repetytoria oraz podręczniki, np. Teraz Matura. Regularne powtórki materiału i opanowanie kolejnych zagadnień mogą dać nam świadomość, że jesteśmy coraz lepiej przygotowani do egzaminu – a co za tym idzie, nie trzeba się nim tak stresować.
  • Aktywność fizyczna – to jeden z niezwykle skutecznych sposobów na poprawę samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Ruch pozwala uporządkować emocje, pozytywnie wpływa na zdolność koncentracji oraz podnosi nasz nastrój dzięki wytwarzanym w trakcie ruchu tzw. hormonów szczęść, tj. serotoniny, dopaminy czy endorfin.
  • Techniki relaksacyjne – w trakcie stanów wzmożonego napięcia i stresu ćwiczenia oddechowe, rozciąganie się czy pilates mogą pomóc w obniżeniu odczuwanego przez nas napięcia.
  • Hobby i czas wolny – przygotowanie do matury to wielomiesięczny proces, podczas którego łatwo zbyt mocno skupić się na nauce i analizowaniu naszej przyszłości. Dlatego warto w tym czasie również rozwijać swoją pasję i znaleźć wolny czas na to, co sprawia nam przyjemność.
  • Wsparcie bliskich i przyjaciół – osoby z najbliższego otoczenia mogą nam pomóc w radzeniu sobie z presją przygotowań. Spotkanie towarzyskie, rozmowa czy sam fakt bycia wysłuchanym przez drugą osobę pomaga w obniżeniu poziomu stresu i pozwala pozytywniej nastawić się na czekające nas wyzwanie.

 

Długotrwały stres może wywołać wiele negatywnych konsekwencji. Od obniżenia nastroju i poziomu koncentracji, po pogorszenie pamięci i motywacji do nauki, aż po bezsenność czy problemy zdrowotne. Dlatego warto poznać i stosować metody radzenia sobie ze stresem.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI