Dołącz do czytelników
Brak wyników

Otwarty dostęp

3 września 2021

Psychologia związków - jak stworzyć szczęśliwą relację?

0 906

W świecie emocji najważniejsze miejsce zajmuje miłość. Kiedy człowiek kocha, odkrywa sposób na najpełniejsze wyrażenie samego siebie. I choć z całą pewnością nie brakuje zalet bycia w związku, to nieuchronność zmian, które zachodzą w relacjach, niosą za sobą ryzyko niepowodzeń i braku satysfakcji z życia z partnerem lub partnerką. Jak wykorzystać analizę transakcyjną do zbudowania trwałego i satysfakcjonującego związku? Co powinieneś o sobie wiedzieć, aby tworzyć trwałe i wartościowe relacje?

Koncepcje psychologiczne udanego związku

Mówiąc o miłości, trudno zignorować dziedzinę nauki zajmującą się psychiką i życiem człowieka, a mianowicie psychologię. Rozwój nauki przyczynił się do powstania wielu koncepcji psychologicznych oscylujących wokół budowania relacji romantycznych. Ich początku doszukiwać można się m.in. w powstałej z początkiem lat 80. trójczynnikowej koncepcji Roberta Sternberga, której istota opiera się na zaangażowaniu, namiętności i intymności. Współzależność wymienionych czynników to zdaniem Sternberga miłość doskonała, czyli udany i trwały związek dojrzewający w intymnej i pełnej wsparcia atmosferze.

Współcześnie Bogdan Wojciszke - badacz psychologii miłości, opierając się na koncepcji Sternberga, uznał, że miłość jest wynikiem reakcji biochemicznych. Reakcje te  zmieniają się na przestrzeni lat, dzięki czemu możemy wyróżnić cztery fazy związku:

POLECAMY

  • moment zakochania,
  • romantyczne początki,
  • miłość kompletną,
  • przyjacielską,
  • a w końcu rozpad związku.

Poszczególne etapy zależą od występowania i nasilenia intymności, zaangażowania (w tym zobowiązania) i namiętności.

Kontrakty tworzące szczęśliwy związek - analiza transakcyjna

Poznanie kontraktów tworzących szczęśliwy związek wymaga objaśnienia pojęcia analizy transakcyjnej - znanej i opisywanej w literaturze psychologicznej koncepcji stosunków międzyludzkich stworzonej przez Erica Bernego. Dlaczego jest ona nam potrzebna do budowania zdrowych i udanych relacji? Przede wszystkim dlatego, że dzięki niej potrafimy rozpoznawać (i nazywać!) zmiany komunikatów w obrębie trzech stanów Ja - dziecka, dorosłego i rodzica. Każdy z nas przyjmuje którąś z ról w określonych sytuacjach z partnerem lub partnerką. Chcesz wiedzieć jaką przyjmujesz Ty? Zapoznaj się z artykułem na temat analizy transakcyjnej autorstwa Dawida Haracza.

Kontrakt utrzymujący strukturę

Kontrakt - jako „wzajemne zobowiązanie w ramach jasno określonego planu działania” (Berne 1966) pozwala uporządkować i ustabilizować naszą relację. Utrzymanie struktury jest możliwe jedynie wtedy, kiedy partnerzy zobowiązują się do przestrzegania wspólnych ustaleń. Przykładem sytuacji złamania kon...

Artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników w ramach Otwartego Dostępu.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy