Dołącz do czytelników
Brak wyników

Otwarty dostęp

17 sierpnia 2022

Psychologia związków - jak stworzyć szczęśliwą relację?

0 2975

W świecie emocji najważniejsze miejsce zajmuje miłość. Kiedy człowiek kocha, odkrywa sposób na najpełniejsze wyrażenie samego siebie. I choć z całą pewnością nie brakuje zalet bycia w związku, to nieuchronność zmian, które zachodzą w relacjach, niosą za sobą ryzyko niepowodzeń i braku satysfakcji z życia z partnerem lub partnerką. Jak wykorzystać analizę transakcyjną do zbudowania trwałego i satysfakcjonującego związku? Co powinieneś o sobie wiedzieć, aby tworzyć trwałe i wartościowe relacje?

Koncepcje psychologiczne udanego związku

Mówiąc o miłości, trudno zignorować dziedzinę nauki zajmującą się psychiką i życiem człowieka, a mianowicie psychologię. Rozwój nauki przyczynił się do powstania wielu koncepcji psychologicznych oscylujących wokół budowania relacji romantycznych. Ich początku doszukiwać można się m.in. w powstałej z początkiem lat 80. trójczynnikowej koncepcji Roberta Sternberga, której istota opiera się na zaangażowaniu, namiętności i intymności. Współzależność wymienionych czynników to zdaniem Sternberga miłość doskonała, czyli udany i trwały związek dojrzewający w intymnej i pełnej wsparcia atmosferze.

Współcześnie Bogdan Wojciszke - badacz psychologii miłości, opierając się na koncepcji Sternberga, uznał, że miłość jest wynikiem reakcji biochemicznych. Reakcje te  zmieniają się na przestrzeni lat, dzięki czemu możemy wyróżnić cztery fazy związku:

  • moment zakochania,
  • romantyczne początki,
  • miłość kompletną,
  • przyjacielską,
  • a w końcu rozpad związku.

Poszczególne etapy zależą od występowania i nasilenia intymności, zaangażowania (w tym zobowiązania) i namiętności.

Kontrakty tworzące szczęśliwy związek - analiza transakcyjna

Poznanie kontraktów tworzących szczęśliwy związek wymaga objaśnienia pojęcia analizy transakcyjnej - znanej i opisywanej w literaturze psychologicznej koncepcji stosunków międzyludzkich stworzonej przez Erica Bernego. Dlaczego jest ona nam potrzebna do budowania zdrowych i udanych relacji? Przede wszystkim dlatego, że dzięki niej potrafimy rozpoznawać (i nazywać!) zmiany komunikatów w obrębie trzech stanów Ja - dziecka, dorosłego i rodzica. Każdy z nas przyjmuje którąś z ról w określonych sytuacjach z partnerem lub partnerką. Chcesz wiedzieć jaką przyjmujesz Ty? Zapoznaj się z artykułem na temat analizy transakcyjnej autorstwa Dawida Haracza.

Kontrakt utrzymujący strukturę

Kontrakt - jako „wzajemne zobowiązanie w ramach jasno określonego planu działania” (Berne 1966) pozwala uporządkować i ustabilizować naszą relację. Utrzymanie struktury jest możliwe jedynie wtedy, kiedy partnerzy zobowiązują się do przestrzegania wspólnych ustaleń. Przykładem sytuacji złamania kontraktu jest podjęcie ważnej decyzji bez uprzednim poinformowaniu o niej partnera, choć do tej pory ustalenia były inne. Zachwianie kontraktu utrzymującego strukturę prowadzi do braku poczucia bezpieczeństwa w relacji i konfliktów.

Kontrakt na ochronę

Ochronę partnerce lub partnerowi zapewniamy poprzez wsparcie, uwzględnianie wspólnych potrzeb i emocji. Istotą jest rozpoznanie potrzeb (rozmowa o nich) i dopasowywanie do nich komunikatów i działań - nawet tych najprostszych. Wzajemna troska w połączeniu z zerwaniem z egocentrycznym myśleniem to podstawa budowania bezpieczeństwa w związku.

Otwartość w kontrakcie

Zaproszenie do swojego wewnętrznego, intymnego świata nie jest proste, jednak bez rozmów o swoich potrzebach, oczekiwaniach i bolączkach trudno mówić o udanej relacji. Lekarstwem na brak otwartości w związku jest rozmowa - zaczynając od tych najprostszych, codziennych, po te wielogodzinne. Aby zaspokajać potrzeby partnera lub partnerki, musimy je najpierw znać, a aby to zrobić, musimy się ze sobą komunikować.

Przyjemność

Nie ma udanego związku bez przyjemności. Wspólne spędzanie czasu, angażowanie się w satysfakcjonujące aktywności i bliskość fizyczna - to uniwersalna recepta na przyjemne życie w związku. Należy pamiętać, że przyjemność sprzyja rozmowom i mówieniu o swoich potrzebach, od których wszystko się zaczyna. A drobne gesty, które potrafią wywołać uśmiech na twarzy drugiej połówki mają wpływ na ogólny (udany) charakter relacji.

Jak wygląda Twoja relacja?

Każda relacja – bez względu na to, czy mowa tu o związku dwojga ludzi, czy wieloletniej przyjaźni – opiera się przede wszystkim na komunikacji. Intencjonalnej, pełnej zrozumienia i zorientowanej na wspólny cel – porozumienie. Kontrakty AT i wiedza o psychologii miłości  są nam potrzebne po to, by związek funkcjonował nie tylko wtedy, kiedy jest miło i przyjemnie, ale również w trudniejszych momentach. Związek ludzi wymaga czasu, ogromu pracy i zaangażowania, aby funkcjonował, jednak świadomość tego, jacy jesteśmy jest pomocna w budowaniu relacji. Czytając ten artykuł, zastanów się jakie obszary wymagają poprawy w Twoim związku.

 

PREMIERA! Kurs „Sztuka dobrego związku”

 

Czujesz, że w Twoim związku dzieje się coś niepokojącego, a Wy oddalacie się od siebie? Zastanawiasz się, czym tak naprawdę jest szczęśliwy związek i co możesz zrobić, aby Wasza relacja była lepsza, oparta na zaufaniu i wzajemny zrozumieniu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym kursie „Sztuka dobrego związku”, który został opracowany przez ekspertów-praktyków. 

 

Co znajdziesz w kursie? 

 

Materiały wideo, testy i wiele ciekawych wskazówek, które nauczą Cię komunikować się ze swoim partnerem/swoją partnerką: rozmawiać na wstydliwe tematy, które bardzo często są dla Was trudne, otwarcie komunikować swoje zdanie i pragnienia, a także określać granicę – z szacunkiem i uważnością dla drugiej strony.

 

Poznaj naszych prelegentów!

 

Jeżeli czujesz potrzebę, aby zmienić coś w swoim związku i Wasze relacji, to kurs „Sztuka dobrego związku”  jest stworzony dla Ciebie! 

 

SPRAWDŹ KURS! ->>

Przypisy