Psychobiotyczna rewolucja: odkrywając ukryty świat wewnątrz nas

Otwarty dostęp

Czy wiesz, że w jelitach znajduje się nasz drugi mózg?

Zgadza się - zamieszkujący nasze jelita mikrobiom składa się z bilionów bakterii pełniących szereg różnych funkcji. Waży on około 1,5 kilograma, czyli podobnie co ludzki mózg, a na dodatek opleciony jest przez aż 500 milionów neuronów, które tworzą tzw. jelitowy układ nerwowy!

POLECAMY

Pomiędzy naszym mózgiem a jelitami istnieje wyjątkowe połączenie, które nazywamy osią mózgowo-jelitową. Jest to dwukierunkowy szlak, który łączy nasze jelita i zamieszkującą je mikrobiotę jelitową z centralnym układem nerwowym w mózgu. Mikrobiota pełni funkcję regulacji naszego stanu emocjonalnego. Nie tylko odbiera nasze emocje, ale również może na nie wpływać poprzez tworzenie i wysyłanie sygnałów, które wysyłane są z jelit do mózgu.

Oznacza to, że gdy coś dzieje się w jednej części ciała, może to wpłynąć na drugą, na przykład gdy dostaniesz motyle w brzuchu przed ważnym spotkaniem lub wyczekiwaną randką.

Czym są psychobiotyki?

Psychobiotyki to termin, który coraz częściej pojawia się w literaturze naukowej oraz w mediach. Co to takiego? Psychobiotyki to suplementy diety zawierające żywe mikroorganizmy, które mogą  mieć wpływ na stan psychiczny człowieka. Choć związek pomiędzy mikrobiomem a zdrowiem psychicznym człowieka był badany już od kilku dekad, to dopiero w ostatnich latach zaczęto intensywnie szukać sposobów na wykorzystanie tej wiedzy w praktyce.

Preparaty zawierające bakterie probiotyczne, zwane psychobiotykami, to jedna z metod wykorzystywanych w terapii zaburzeń psychicznych. Naukowcy prowadzą wiele badań nad wpływem psychobiotyków na stan psychiczny człowieka. Wyniki badań są obiecujące i wskazują, że stosowanie psychobiotyków może podnieść jakość życia zarówno osób zdrowych, jak i osób zmagających się z różnymi problemami natury psychicznej. Co więcej, stosowanie psychobiotyków jest bezpieczne dla ogólnej populacji i nie powoduje skutków ubocznych.

Psychobiotyki to jedna z najnowszych metod wspierających zdrowie mózgu, która jest obiecująca i cieszy się coraz większą popularnością wśród specjalistów i pacjentów. Należy jednak zaznaczyć, że psychobiotyki nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej i zbilansowanej diety.

Jak działają psychobiotyki?

Połączenie między mózgiem a jelitami jest dobrze ugruntowane. Istnieją setki badań pokazujących, jak zdrowie jelit wpływa na nasz nastrój, emocje, zachowanie i funkcje poznawcze.

Psychobiotyki działają poprzez modulowanie naszej mikrobioty jelitowej (populacji bakterii w naszym układzie pokarmowym), która następnie wpływa na nasz mózg dzięki różnym mechanizmom. Psychobiotyki są w stanie produkować niektóre neuroprzekaźniki (takie jak np. serotonina), które kontrolują nastrój oraz zachowanie. Ten specjalny rodzaj probiotyków zmienia sposób, w jaki reagujemy na stres, a także reguluje nasz nastrój.

Psychobiotyki są pożyteczne, ponieważ mogą pomóc zmniejszyć odczuwany stres i lęk, wzmocnić pozytywne emocje oraz poprawić funkcjonowanie poznawcze. Badania wykazały również, że mogą być użyteczne w terapii niektórych zaburzeń psychicznych, takie jak zaburzenia depresyjne czy lękowe.

Czy psychobiotyki są już dostępne na sprzedaż w Polsce?

Od grudnia 2022 w Polsce jest już dostępny psychobiotyk Integral Biotics EasyMind®, który można zakupić przez stronę www.integralbiotics.com/pl/. EasyMind® to specjalnie opracowany preparat psychobiotyczny, który poprawia funkcje umysłowe, reakcję na stres oraz codzienne samopoczucie.

Specjalnie dla czytelników Charakterów, dostępny jest kod promocyjny ”charaktery15” obniżający cenę produktu o 15%!

Odwiedź integralbiotics.com i poczuj korzyści z suplementacji psychobiotykami na własnej skórze.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI