Psuję każdy związek

Nałogi i terapie Praktycznie

Mój tata miał problem alkoholowy, i chyba nawet nadal go ma, tyle że z powodów zdrowotnych i po rozwodzie musiał przestać sięgać po wódkę i piwo. Pamiętam z dzieciństwa pijanego tatę, często za kierownicą...

I te nieustanne kłótnie. Jestem pierwszym dzieckiem moich rodziców – zdecydowali się na ślub dlatego, że miałam się urodzić. Myślałam, że gdybym się nie urodziła, to rodzice nie musieliby być razem, mama by nie płakała, a tata by nie pił.

POLECAMY

Gdy mówiłam o tym mamie, ona zawsze zaprzeczała i zapewniała, że mnie kocha. Pijany tata słuchał tylko mnie – to na małej dziewczynce spoczywał obowiązek pilnowania kluczyków do samochodu, żeby nim nie pojechał na kolejne piwko. Zawsze miałam w głowie, że muszę być wszędzie najlepsza, żeby rodzice byli ze mnie dumni i żeby się już nie kłócili. Strasznie się wstydziłam pijącego taty, więc często wymyślałam różne „bajki” dla kolegów i znajomych, żeby nie odkryli, co się dzieje u mnie w domu.

Dziś często czuję się pogubiona, potrzebuję akceptacji i jestem w stanie wiele poświęcić, żeby tylko „ludzie mnie lubili”. W pracy jestem świetnym członkiem zespołu, ale nigdy nie awansuję i nie osiągam celu założonego na początku. Podobnie jest z moimi związkami. Chciałabym być z kimś, ale psuję każdy poważny związek. Uciekam, gdy sądzę, że ktoś zbyt dobrze mnie poznał.

Boję się, że odkryje wtedy, że nie jestem warta jego uwagi. Finał tej historii jest taki, że jestem 27-latką, powszechnie uwielbianą przez znajomych, ale wciąż samotną. Czasem wybucham, bo nie do końca umiem panować nad złością. Czy ja mam syndrom DDA? Czy to dlatego wszystko u mnie jest takie skomplikowane? Powinnam się zwrócić po pomoc do specjalisty, czy poradzę sobie sama?
 

Ewelina

MARZENNA KUCIŃSKA jest psychologiem, psychoterapeutą Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, trenerem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. W Instytucie Psychologii Zdrowia prowadzi szkolenia z podstaw pomocy psychologicznej.

Droga Pani Ewelino,

Pani dzieciństwo związane było z trudnym związkiem rodziców i z pewnością sytuacja ta wpłynęła silnie na sposób przystosowania się dzi...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Tylko w ten weekend kupisz prenumeratę 20% TANIEJ

Zobacz więcej

POLECAMY

Przypisy