Przyszłość – teraźniejSzość – pRzeszłość, czyli wokół transformacji terapii TSR

Psychowieści

14. i 15. czerwca br. na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – już po raz osiemnasty odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (PSTTSR). Motto tegorocznej edycji brzmi: „Przyszłość, teraźniejSzość, pRzeszłość – PsychoTerapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach W PROCESIE TRANSFORMACJI”. Patronat merytoryczny nad konferencją objęło European Brief Therapy Association (Europejskie Stowarzyszenie Terapii Krótkoterminowej) oraz Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Patronem medialnym wydarzenia zostały „Charaktery”, „Małe Charaktery” oraz „Psychologia w praktyce”.

Skoro jedno z podstawowych założeń terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach głosi – za filozofem Ludwigiem Wittgensteinem – że słowa kształtują rzeczywistość, czy należałoby uznać symbolikę osiemnastej edycji za przekroczenie progu pełnoletności? Niewątpliwie istnieją silne przesłanki sugerujące słuszność takiego założenia. Polskie środowisko osób pracujących w podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniach zrzeszone w PSTTSR, na przestrzeni ostatnich lat nie tylko znacząco powiększyło się liczebnie, tworząc największe stowarzyszenie reprezentujące tę modalność terapeutyczną nie tylko w Polsce, ale i w Europie, ale poprzez systematyczne działania organizacyjne i ścisłą współpracę z Polską Radą Psychoterapii, wypracowało standardy kształcenia psychoterapeutycznego spójne zarówno z przepisami obowiązującymi od bieżącego roku, jak i odpowiadające na wyzwania projektowanej ustawy o zawodzie psychoterapeuty. Dokonuje się więc – widniejąca w tytule konferencji – transformacja.

POLECAMY

Siedemnaście minionych edycji konferencji to siedemnaście różnych spojrzeń na TSR. Pierwsza konferencja odbyła się w 2005 roku ogniskując uwagę wokół możliwości i perspektyw tego nurtu. W kolejnych latach przyglądano się takim zagadnieniom, jak zmiana, współpraca, globalne doświadczenia, wykraczanie poza rdzenne założenia TSR, bogactwo interpretacji czy siła drzemiąca w różnorodności. Dobrą tradycją konferencji PSTTSR są nie tylko spotkania w gronie rodzimych specjalistek i specjalistów pracujących w tym nurcie, lecz także udział ekspertek i ekspertów zagranicznych. W ciągu ostatnich lat konferencję wzbogacili swoją obecnością między innymi: Geert Lefevere (Instytut Korzybskiego w Bruges, w Belgii), Michael Hjerth (Solutionwork Institut w Sztokholmie), dr Bogdan Cezar Ion (Uniwersytet w Bukareszcie), Sébastien Vernieuwe (Instytut Korzybskiego w Bruges, w Belgii), prof. Thorana Nelson (Utah State University, USA), prof. Peter de Jong (Calvin University w Grand Rapids, USA), prof. Frank Thomas (Texas Christian University, USA), prof. Jaseem Koorankot (University of Calcutta), Mark Mitchell (Loyola Marymount University, USA) oraz Anne-Marie Wulf  (założycielka Duńskiego Instytutu Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach).

Tegoroczną edycję swoim udziałem uświetni dr Haesun Moon (University of Toronto), terapeutka, trenerka i coach rozwijająca podejście skoncentrowane na rozwiązaniach w Kanadzie i USA, autorka książki „Coaching A to Z: The Extraordinary Use of Ordinary Words” („Coaching od A do Z: niezwykłe zastosowania zwykłych słów”,  o której wydanie w Polsce zabiega aktualnie Wydawnictwo PSTTSR. Poza wykładem dr Moon, uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać licznych prelekcji polskich terapeutów i badaczy oraz skorzystać z  bogatej oferty warsztatów i dyskusji. Wśród poruszonych w tym roku zagadnień znajdą się m.in.: narracje autobiograficzne w toku życia, gry językowe w terapii, badania naukowe nad skutecznością TSR, zastosowania psychodelików w terapii, neurobiologiczne aspekty zmiany terapeutycznej, praca terapeutyczna z seniorem, konteksty międzykulturowe w terapii, transformacja w procesie żałoby, EMDR i TSR w terapii osób z doświadczeniem traumy, czy też autentyczność i samoświadomość terapeuty.

Pełny program konferencji znajduje się na stronie: https://psttsr.pl/?page_id=870 .

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie udziałem stacjonarnym w konferencji, aktualnie można skorzystać wyłącznie z opcji uczestnictwa online. Zapisy potrwają do 6. czerwca.

Więcej o terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach przeczytasz w archiwalnym wydaniu „Charakterów”: https://charaktery.eu/artykul/krem-ciasteczkowy-czyli-jak-smakowac-zycie

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI