Poznanie siebie jako warunek autentycznego życia

Psychowieści

Niemal od urodzenia otrzymujemy komunikaty z zewnątrz na temat tego, jacy jesteśmy. Począwszy od przedszkola aż do późnej starości podlegamy ocenom środowiska, w jakim się znajdujemy. Przystosowujemy się do społecznej normy i próbujemy sprostać sprzecznym wymaganiom oraz powinnościom. W pogoni za pochwałą i akceptacją zapominamy o tym, kim jesteśmy i jakie są nasze wartości. Dostrajamy się do środowiska zewnętrznego aby zasłużyć na to, co społeczeństwo każe nam nazywać nagrodami - awans w pracy, uznanie w oczach partnera, czy też, wcale nierzadko, miłość rodzica. Przestajemy doceniać nasze indywidualne predyspozycje na rzecz tego co wpaja nam społeczeństwo i tłumimy negatywne emocje, porzucając  prawdziwe pragnienia.

Wraz z upływem czasu, zaczynamy odczuwać dyskomfort wynikający z tego, że przestajemy żyć w zgodzie ze sobą i budzi się w nas pragnienie powrotu do siebie. Na fali popularności psychoterapii, która jest wynikiem wzrastającej liczby zdiagnozowanych problemów psychicznych, zaczynamy rozumieć, że warunkiem spełnionego życia jest samoakceptacja i zgoda na siebie - takiego, jakim jesteśmy, a nie idealnego wizerunku do którego prezentowania nakładnia nas środowisko zewnętrzne. Zaczynamy rozumieć, że pierwszym krokiem do szczęśliwego życia jest akceptacja siebie - z naszymi zaletami, ale przede wszystkim trudniejszymi aspektami, z całą naszą złożonością i wszystkimi odcieniami przeszłych doświadczeń.

Startup TrueMe wykorzystuje technologię w odpowiedzi na potrzebę powrotu do autentyczności, do odczuwania wszystkich emocji oraz postępowania w zgodzie ze swoimi wartościami. Dziennik TrueMe “Poznawaj siebie z radością” to program profilaktyki zdrowia psychicznego, którego założeniem jest, że nie jesteśmy w stanie polubić, a tym bardziej pokochać tego, czego nie znamy. Dlatego pierwszym krokiem do akceptacji samego siebie jest samopoznanie. Poznając siebie możemy budować głębsze relacje z sobą i z innymi.

Kroki do poznania siebie

W dzieciństwie niejednokrotnie spotykaliśmy się z brakiem możliwości wyrażenia emocji, z którymi nie potrafiliśmy sobie poradzić, ponieważ przerastały one naszych rodziców. Nauczyliśmy się je wypierać w mechanizmie samoobrony - nie wiedzieliśmy, co z nimi zrobić, więc prościej było ich nie odczuwać. Wyparcie bywało tak skuteczne, że jako dorosłe osoby nie jesteśmy w stanie odczuwać takich emocji jak gniew, złość, smutek.

Pierwszym krokiem do poznania siebie jest rozpoznanie i nazwanie wszystkich emocji, które odczuwamy na co dzień oraz autorefleksja, jakiej je poddajemy. Co teraz odczuwam? Dlaczego tak czuję? Co powoduje, że w tym momencie moje emocje są dla mnie trudne? Może obecna sytuacja kojarzy mi się z trudnym doświadczeniem w przeszłości? Poddawanie emocji refleksji, przyglądanie się im oraz zrozumienie ich przyczyn to aktywności, które wzmacniają nasze poczucie sprawczości i panowania nad naszym życiem. Dlatego też w pierwszym tygodniu programu Dziennik TrueMe skupiamy się właśnie na emocjach oraz ich akceptacji.

Drugi tydzień Dziennika TrueMe to praca z ciałem. To zadziwiające, jak wiele z nas żyje we własnej głowie, zachowując nikłe połączenie z ciałem - pęd życia odcina nas od odczuć w naszym ciele, wymuszając na koncentracji wyłącznie na psychice. W Dzienniku TrueMe zawarte są ćwiczenia, dzięki którym jesteśmy w stanie powrócić do świadomości naszego ciała.

W naszej kulturze bardzo często nie jesteśmy zadowoleni z tego, jak wyglądamy, starając się dostosować do ściśle określonego ideału. Przeglądając się krytycznie w lustrze, jednocześnie nie zaspokajamy najważniejszych potrzeb naszego organizmu - za mało śpimy, odżywiamy się przypadkowymi pokarmami, a smutki i zmartwienia zagłuszamy używkami. W Dzienniku zwracamy uwagę użytkowników na to, że ciało i umysł, wysiłek fizyczny i emocje to system, w którym jeden z czynników wpływa na każdy inny.

Trzeci tydzień pracy z Dziennikiem to pogłębienie wiedzy o naszych emocjach i jeszcze bardziej rozbudowana refleksja nad nimi - również tymi, które są dla nas najtrudniejsze. Poprzez oswajanie naszych obaw, łączenie emocji z miejscami w ciele, w których je odczuwamy, oswajanie tego, że nasza wyjątkowość to również nasze porażki i kryzysy uczymy się akceptować, że życie to naturalny cykl wzrostu i rozpadu, sukcesów i rozczarowań.

Poznając i akceptując różnorodność naszych emocji, wzbudzając w sobie poczucie wdzięczności za to, kim i jacy jesteśmy w całej niedoskonałości, możemy zacząć zastanawiać się nad naszymi wartościami i granicami - nad tym, czego pragniemy, a co zupełnie nam nie służy. Czwarty tydzień naszego programu koncentruje się na naszych wartościach. Wiele z użytkowniczek Dziennika uważa ten tydzień za najbardziej cenny w ich podróży ku samoakceptacji, bo ćwiczenia proponowane w tym tygodniu mają realny wpływ na wybory życiowe, których dokonują. Nie zawsze są one oczywiste i wygodne - często bywa tak, że wybór zgodny z naszymi wartościami jest trudniejszy, a gratyfikacja, która za nim się kryje, jest bardziej odłożona w czasie. Wiodąc życie w zgodzie ze sobą odczuwamy większą satysfakcję i poczucie sprawczości.

O czym warto pamiętać wyruszając w podróż ku autentyczności: koniec z obwinianiem innych. Kluczem tej podróży jest znalezienie odwagi, aby wziąć całkowitą odpowiedzialność za samego siebie. W momencie gdy zaczyna się nasze życie po swojemu, kończy się prawo do obwiniania innych za nasze złe wybory, składanie winy na partnera, rodziców, szefową... To jest jednak cena, którą warto zapłacić za poczucie spełnienia i bycia głównym aktorem we własnym teatrze życia.

Dziennik TrueMe kupisz tutaj:  https://trueselftrue.me/step/dziennik-trueme-poznawaj-siebie-z-radoscia/

Stosując kod: Charaktery25, otrzymasz specjalną zniżkę dla Czytelników Charakterów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI