Prowadzenie przedsiębiorstwa w 2024 roku — na co zwrócić uwagę?

Artykuł sponsorowany

Prowadzenie przedsiębiorstwa to trudne, ale niezwykle satysfakcjonujące doświadczenie. Zobacz, na jakie kwestie prawne i podatkowe musisz zwrócić uwagę, posiadając swoją działalność w 2024 roku.

Nowe limity dla ryczałtu

Nowy rok przynosi nowe rozporządzenia i kilka zmian finansowych dotyczących zarówno pracodawców, jak i pracowników. Na korzyść dla jednych rośnie płaca minimalna. Na niekorzyść dla drugich maleją limity ryczałtowe umożliwiające mniejszym firmom alternatywne rozliczanie podatku.

Żeby móc korzystać z takiego sposobu na rozliczenie podatkowe, Twój przychód nie może przekroczyć odgórnie ustalonej należności . Stawka ustalana jest w euro, należy więc przeliczyć ją na naszą walutę. W tym roku limit  wynosi ok. 9 200 000 złotych. Tak więc z ryczałtowej formy opodatkowania mogą korzystać biznesy, których przychód zeszłego roku nie przekroczył podanej kwoty.

Szczegóły podawane w rozporządzeniach mogą być trudne do zrozumienia dla osób, które nie mają z nimi codziennej styczności. Dużo informacji dotyczących najnowszych rozliczeń, w tym ryczałtowych stawek, znajdziesz w sieci na przykład pod linkiem: https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/podatki/limity-na-ryczalcie-w-2024-roku.

Alternatywne sposoby rozliczenia podatkowego, a najnowsze procedury

Alternatywny sposób rozliczenia podatkowego, jakim jest ryczałt, nie zwalnia pracodawcy ze wszystkich obowiązków. Właściciele działalności zarejestrowanej jak i niezarejestrowanej ciągle muszą prowadzić dokumentacje potwierdzające sprzedaż swoich produktów.

Dlaczego o tym wspominamy? Ponieważ wiele nowych przedsiębiorców popełnia ten sam błąd i przestaje prowadzić szczegółową ewidencję. To może doprowadzić do zbędnych nieprzyjemności, naginania zasad i narażania się pewnym procedurom bezpieczeństwa. 

Takie procedury jak KYC mają świadczyć o legalności działań danej firmy. Dają większy ogląd na sytuację finansową biznesu i zmniejszają ryzyko pewnych nadużyć. Więcej o tym dlaczego są potrzebne i jak możesz wejść z nimi w styczność, znajdziesz na stronie:

https://firmove.pl/aktualnosci/biznes/prowadzenie-firmy/co-to-jest-procedura-kyc

Prowadzenie ewidencji sprzedaży — czy nadal niezbędne?

Pomimo różnych innowacji i wszelkich udogodnień technologicznych jest kilka rzeczy w prowadzeniu działalności, których nadal nie da się uniknąć. Jedną z nich jest ewidencja w działalności.

Jest to niezbędny krok dla większości przedsiębiorstw. Prowadzenie specjalnych ksiąg rachunkowych często jest uwarunkowane prawnie. Umożliwia między innymi złożenie deklaracji podatkowych, ale pomaga również w monitorowaniu własnego obrotu i wydatków. Chociaż jest to dość skomplikowana sprawa, warto zapoznać się z zasadami, żeby prowadzić swoją ewidencję skrupulatnie. W ten sposób nie zgubisz się we własnych dokumentach i zmniejszasz prawdopodobieństwo popełnienia błędu.

W 2024 na przedsiębiorców nie spadają żadne nowe, niespodziewane obowiązki. Jest jednak kilka rzeczy, na które muszą zwrócić ryczałtowcy. Jeśli prowadzisz działalność,  koniecznie sprawdź limity dotyczące tegorocznych alternatywnych rozliczeń podatkowych. Przy prowadzeniu własnego biznesu zawsze pamiętaj o skrupulatności i obowiązujących procedurach.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI