Próba

Małpa w kąpieli

Idę czytać do wanny – nie z wygody, ale z zagonienia. Planuję się ukryć w łazience przed mężem i dziećmi i złapać (mały) oddech. Wiadomo, że w łazience można się nie tylko ukryć, ale i zachować godność, udając konieczność przeprowadzenia skomplikowanych zabiegów higienicznych. No więc wanna jest moim szampanem i truskawką z czekoladą, ale bez wyrzutów sumienia. Jest już późno, nikt nie powinien mieć żadnych potrzeb koniecznych do zrealizowania tu i teraz. Zamierzam czytać w wannie również z innego powodu – podobno w kąpieli nie można zasnąć, więc może uda mi się trochę podgonić lekturę.

Co się dzieje w rodzinie, w której rodzi się trzecie dziecko i jeszcze zanim się pojawi, wiadomo, że będzie „z orzeczeniem”? Mniej więcej wiemy – z łzawych reportaży w telewizji i interwencyjnych reportaży. Moskal tymczasem pyta o to, co się dzieje na styku takiej rodziny i społeczeństwa? I pyta na serio i spokojnie, gotowa dać czas na przemyślenie odpowiedzi. Zastanawia się też, jak w takiej rodzinie funkcjonuje matka, która próbuje nie tylko zająć się tym trzecim najmłodszym dzieckiem, ale też pozostałą dwójką, sobą samą i jeszcze przyjrzeć się społeczeństwu? 
 

POLECAMY

Magdalena Moskal, Emil i my. Monolog wielodzietnej matki
Karakter 2021


Emil i my to esej opowiadający właśnie o punktach styku, o wyzwaniach i ograniczeniach, na jakie napotyka rodzina z dzieckiem z niepełnosprawnością. Ta opowieść jes...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI