Prawo międzynarodowe a bezpieczeństwo wewnętrzne: Jak globalne zmiany wpływają na lokalne strategie?

Artykuł sponsorowany

Instytucje publiczne są zobligowane do tego, aby zapewnić obywatelom danego kraju jak najwyższy poziom bezpieczeństwa wewnętrznego. Chodzi przede wszystkim o stabilność funkcjonowania służby zdrowia oraz organów zajmujących się nadzorowaniem porządku publicznego. Niemniej jednak bezpieczeństwo wewnętrzne kraju jest mocno uzależnione od prawa międzynarodowego np. w UE. A zatem jak globalne zmiany prawne przekładają się na poziom bezpieczeństwa wewnętrznego i strategię działania objętą przez rząd? Sprawdź!

Bezpieczeństwo wewnętrzne kraju, a aktualne przepisy w Polsce

Zgodnie z Konstytucją RP to rząd jest odpowiedzialny za zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa wewnętrznego dla wszystkich obywateli. A zatem ten sektor jest jednym z najważniejszych elementów prawidłowo funkcjonującego państwa.

POLECAMY

Aktualne regulacje prawne wskazują na kilka odmian bezpieczeństwa, w ramach którego rząd musi prowadzić określone działania, a mianowicie:

  • bezpieczeństwo narodowe,
  • bezpieczeństwo wewnętrzne,
  • bezpieczeństwo międzynarodowe,
  • cyberbezpieczeństwo.

Jeśli interesujesz się bezpieczeństwem wewnętrznym i prawem, możesz zdecydować się na studia. Prawo to przyszłościowy kierunek, który otworzy przed Tobą wiele dróg do rozwoju kariery zawodowej i jednocześnie pozwoli Ci zrozumieć, czym właściwie jest bezpieczeństwo wewnętrzne i inne jego odmiany.

Studia na kierunku bezpieczeństwa wewnętrznego – co dalej?

Studia wyższe związane z bezpieczeństwem wewnętrznym w kraju dają szereg możliwości na przyszłość – zarówno w kwestii kształcenia, jak i wykonywanego zawodu. W sektorze bezpieczeństwa wewnętrznego stosowane są wszechstronne działania np. powiązane z ochroną obywateli lub mienia.

Jeśli chcesz rozwinąć umiejętności i pozyskać wiedzę niezbędną z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego i prawa, możesz zapisać się do sprawdzonej szkoły Wyższej. Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji to dobry wybór, jeśli cenisz sobie edukację na najwyższym poziomie.

Kiedy zakończysz studia wyższe na tym kierunku, będziesz w stanie pracować m.in. w służbach mundurowych i specjalnych, instytucjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w kraju, a także w jednostkach administracyjnych zajmujących się ochroną i zarządzaniem kryzysowym w państwie.

Dlaczego warto studiować bezpieczeństwo wewnętrzne?

Jest wiele czynników determinujących możliwość studiowania bezpieczeństwa wewnętrznego kraju. To przede wszystkim kierunek, który daje możliwość wybrania jednej z wielu specjalności. Decydując się na program edukacyjny trwający 6 semestrów akademickich przez 3 lata, zyskujesz:

  • obszerną wiedzę z zakresu prawa i bezpieczeństwa wewnętrznego,
  • solidną podstawę do kontynuowania studiów II stopnia,
  • wiele możliwości zatrudnienia w przyszłości,
  • tytuł licencjata,
  • możliwość uczestniczenia w zajęciach stacjonarnych i częściowo zdalnych.

Kiedy wybierzesz studia – bezpieczeństwo wewnętrzne pozyskasz wiedzę i praktyczne umiejętności, które pomogą Ci w późniejszej pracy. Otrzymasz solidną dawkę wiedzy z zakresu kryminalistyki, nauk wojskowych, obrony narodowej, a także prawa policyjnego i psychologi.

Globalne zmiany a bezpieczeństwo narodowe – o czym warto wiedzieć?

W kontekście współczesnego świata, prawo międzynarodowe oraz bezpieczeństwo wewnętrzne są ze sobą ściśle powiązane. Przykład? Konwencja ONZ o zwalczaniu międzynarodowej przestępczości zorganizowanej oraz jej protokoły dodatkowe dotyczące handlu ludźmi, przemytu migrantów i nielegalnego handlu bronią, stanowią podstawę prawną do podejmowania działań na rzecz zwalczania tych zjawisk w skali globalnej

Na bezpieczeństwo wewnętrzne kraju rzutuje wiele czynników płynących z zewnątrz, np. liczne zagrożenia transnarodowe (cyberprzestępczość, przemyt, terroryzm), a także migracje masowe i uchodźstwo. 

W odniesieniu do takich działań zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego w kraju jest kluczowe dla obywateli. Rząd musi podejmować działania na podstawie informacji płynących z innych krajów i dostosowywać je do aktualnej sytuacji.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI