Dołącz do czytelników
Brak wyników

Trening psychologiczny

2 lutego 2021

NR 2 (Luty 2021)

Praca z umysłem
Ćwiczenie elastyczności psychologicznej

0 510

Praktyka 1 

Uważność wobec rutynowych porannych czynności
 

Wybierz jakąś czynność, którą rutynowo wykonujesz każdego ranka, np. mycie zębów, golenie się, ścielenie łóżka czy branie prysznica. Wykonując ją, całkowicie skoncentruj uwagę na tym, co robisz: na ruchach ciała, smaku, dotyku, na tym, co wyczuwasz powonieniem, co widzisz, słyszysz itd. Zauważ, co się dzieje z postawą otwartości i zaciekawienia. Na przykład biorąc prysznic, zauważaj odgłos wody wypływającej ze słuchawki, uderzającej o Twoje ciało i spływającej odpływem. Zauważ jej temperaturę, poczuj wodę na włosach, na ramionach, poczuj, jak spływa po Twoich nogach. Zauważ zapach mydła i szamponu, poczuj je na swojej skórze. Zauważ kropelki wody na zasłonie prysznica albo na ścianie, zauważ, jak woda kapie z Twojego ciała, jak powietrze napełnia się parą. Zauważ ruch swoich rąk, gdy się myjesz lub nakładasz szampon na włosy.

Kiedy pojawią się jakieś myśli, uznaj je oraz pozwól im przyjść i odejść, jakby to były przejeżdżające samochody. Co jakiś czas Twoje myśli będą Cię pochłaniać.

POLECAMY

Gdy tylko zdasz sobie z tego sprawę, spokojnie to uznaj, zauważ, jaka myśl Cię rozproszyła, a potem ponownie skup uwagę na wybranej czynności.

 

Praktyka 2

Uważność wobec zajęć domowych

 

Wybierz jakieś zajęcie, takie jak prasowanie, zmywanie, odkurzanie – co...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy