Poznaj swoje talenty

Praktycznie

Każdy człowiek ma dobre strony, trzeba tylko przekartkować te złe... Jak rozpoznać swoje mocne strony, dotrzeć do nich i rozwijać swoje talenty?

Czy znamy swoje mocne strony? Przeważnie wielu z nas – nie. Mamy tylko ambitne plany, ale to za mało. Realizacja planów wymaga bowiem wysiłku i angażowania umiejętności, których nie posiadamy. Z tego powodu koncentrujemy się na realizacji zadań, które nie przystają do naszych umiejętności. Wybieramy nieodpowiednie miejsca pracy, nie angażujemy się lub szybko tracimy motywację. Czujemy się niedoceniani, pozbawiani szans na rozwój i awans. Nie zdajemy sobie sprawy, że dobre wyniki osiągamy tylko wtedy, kiedy robimy to, co umiemy najlepiej i pracujemy w sposób najbardziej odpowiadający naszym możliwościom.

POLECAMY

Kapitał na start

Źródłem wielu błędnych założeń na temat naszych mocnych stron jest wizja sukcesu i nieograniczonych możliwości, jaką wpaja się nam od dziecka. Promuje się przede wszystkim dynamizm, żywiołowość i indywidualizm, a przecież nie każdy ma taką naturę. Nauczanie w szkole stworzyło fałszywe wrażenie, że tylko bardzo dobre wyniki w nauce zapewniają umiejętności w wielu sferach, także w obszarze relacji międzyludzkich i poczucia tożsamości. Nauczyciele często promują analityczny styl myślenia, pomijając fakt, że część dzieci prezentuje praktyczny albo twórczy styl myślenia. Świadectwa i wyniki szkolnych testów tylko pozornie wskazują nasze mocne strony – wszak o powodzeniu w dorosłym życiu nie decydują wyłącznie dobre stopnie w szkole.

Obserwacje i badania, na przykład przeprowadzone przez amerykańskiego psychologa Roberta Sternberga, wykazały, że na późniejszą pomyślność w życiu największy wpływ ma umiarkowana presja ze strony rodziców na wyniki, swobodna zabawa, zachęta do poznawania świata i czas na refleksję. Dziecko, które doświadczyło wsparcia ze strony autorefleksyjnych, empatycznych i elastycznych rodziców, wchodzi w dorosłe życie z bezcennym kapitałem.

Rozwój nieustanny

Wiedza o tym, do czego się nadajemy, a do czego lepiej się nie zabierać, to efekt metodycznego i wytrwałego podejścia. Streścić je można w kilku punktach.

  1. Trzeba skoncentrować się na swoich mocnych stronach, bo tylko ich wykorzystanie pozwoli na powodzenie tej aktywności.
  2. Doskonalenie swoich mocnych stron powinno przebiegać stale i nieprzerwanie; analizując siebie, dość szybko zyskamy informacje na temat już posiadanych kompetencji i wiedzy oraz tych, które trzeba dopiero wykształcić, albo wzbogacić o nową wiedzę.
  3. Trzeba koniecznie sprawdzić, czy nasz brak wiedzy w określonej dziedzinie nie wynika z arogancji – zakorz...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI