Powrót taty

Rodzina i związki Praktycznie

Kilkaset listów od Czytelników, dyskusje psychologów, socjologów i terapeutów – to owoce akcji „Droga do Ojca”, którą prowadziliśmy na łamach „Charakterów” przez dwa lata. Dziękujemy wszystkim za udział w niej i zapraszamy do dalszego dzielenia się swoimi doświadczeniami na www.charaktery.eu!

Kim jest ojciec? Dlaczego i kiedy zniknął z życia dzieci, żony? Jak odnaleźć do niego drogę?
Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi wspólnie z Czytelnikami. Otrzymaliśmy wiele wzruszających listów i świadectw tęsknoty za obecnością fizyczną i emocjonalną ojca w Waszym życiu. Pisaliście również o tym, jak odbudowaliście zerwane więzi lub tworzycie je na nowo. Dzieliliście się swoim doświadczeniem bliskiego spotkania z własnym ojcem, które dla wielu z Was było szansą na bliskie spotkanie z... samym sobą.
W ramach naszego cyklu do nadsyłanych refleksji odnosili się psychologowie. W kolejnych numerach podpowiadali, jak odbudować relacje dorosłych dzieci z ojcami i jak wzmocnić osłabione więzi. Poniżej kilka najważniejszych wskazówek.
dla ojców:
Zejdź z kanapy, odłóż gazetę, zamknij laptopa
– bądź bliżej dzieci: zaangażuj się, zaufaj sobie w roli ojca, bądź od samego początku i zawsze w życiu dziecka; nie zgadzaj się na to, by kobiety odsuwały Cię od dzieci.
Nie musisz być idealny; pokaż swoją słabość, wątpliwości – to Twoja wielkość.
Dostrzegaj problemy dziecka i stój za nim, patrz z troską, nie bądź krytyczny i karzący; jeśli nie umiesz mówić, to milcz, ale daj dziecku stałą życzliwą obecność.
Naucz się rozumieć swoje emocje i emocje Twoich dzieci, buduj swoje kompetencje emocjonalne; bądź spontaniczny, mów dziecku, że jesteś z niego dumny – tu i teraz.
Ucz się od córek i synów.
dla synów i córek:
Bądź gotowy/gotowa do wysłuchania ojca.
Nie myśl, że Twój ojciec nie chce być blisko Ciebie – większość ojców rozpaczliwie pragnie bliskiej relacji, ale nie wiedzą, jak to osiągnąć.
Nie bądź zbyt krytyczny/krytyczna wobec ojca; Twój ojciec ma nie tylko wady, ale rów...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI