Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki , Praktycznie

1 grudnia 2015

Powrót taty

64

Kilkaset listów od Czytelników, dyskusje psychologów, socjologów i terapeutów – to owoce akcji „Droga do Ojca”, którą prowadziliśmy na łamach „Charakterów” przez dwa lata. Dziękujemy wszystkim za udział w niej i zapraszamy do dalszego dzielenia się swoimi doświadczeniami na www.charaktery.eu!

Kim jest ojciec? Dlaczego i kiedy zniknął z życia dzieci, żony? Jak odnaleźć do niego drogę?
Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi wspólnie z Czytelnikami. Otrzymaliśmy wiele wzruszających listów i świadectw tęsknoty za obecnością fizyczną i emocjonalną ojca w Waszym życiu. Pisaliście również o tym, jak odbudowaliście zerwane więzi lub tworzycie je na nowo. Dzieliliście się swoim doświadczeniem bliskiego spotkania z własnym ojcem, które dla wielu z Was było szansą na bliskie spotkanie z... samym sobą.
W ramach naszego cyklu do nadsyłanych refleksji odnosili się psychologowie. W kolejnych numerach podpowiadali, jak odbudować relacje dorosłych dzieci z ojcami i jak wzmocnić osłabione więzi. Poniżej kilka najważniejszych wskazówek.
dla ojców:
Zejdź z kanapy, odłóż gazetę, zamknij laptopa
– bądź bliżej dzieci: zaangażuj się, zaufaj sobie w roli ojca, bądź od samego początku i zawsze w życiu dziecka; nie zgadzaj się na to, by kobiety odsuwały Cię od dzieci.
Nie musisz być idealny; pokaż swoją słabość, wątpliwości – to Twoja wielkość.
Dostrzegaj problemy dziecka i stój za nim, patrz z troską, nie bądź krytyczny i karzący; jeśli nie umiesz mówić, to milcz, ale daj dziecku stałą życzliwą obecność.
Naucz się rozumieć swoje emocje i emocje Twoich dzieci, buduj swoje kompetencje emocjonalne; bądź spontaniczny, mów dziecku, że jesteś z niego dumny – tu i teraz.
Ucz się od córek i synów.
dla synów i córek:
Bądź gotowy/gotowa do wysłuchania ojca.
Nie myśl, że Twój ojciec nie chce być blisko Ciebie – większość ojców rozpaczliwie pragnie bliskiej relacji, ale nie wiedzą, jak to osiągnąć.
Nie bądź zbyt krytyczny/krytyczna wobec ojca; Twój ojciec ma nie tylko wady, ale również zalety.
Wasza więź to proces, w każdej chwili możesz zacząć jej budowę – spróbuj odkryć ojca na nowo;
Znajdźcie jakąś wspólną aktywność, pomyśl, czego możecie się od siebie nawzajem nauczyć.
dla matek/żon:
Dopuść partnera/męża na 100 procent do bycia z dzieckiem, nie kontroluj go, bo wysyłasz mu w ten sposób komunikat, że kiepsko sobie radzi.
Nie zgadzaj się na to, by partner oddalał się tam, gdzie nikt niczego od niego nie chce.
Wycofuj się od czasu do czasu i pozwól partnerowi i dzieciom pobyć ze sobą.
Amerykańska psycholożka prof. Linda Nielsen daje jeszcze prostszy przepis na odbudowanie relacji z ojcem. Jej propozycja to tzw. filozofia ARM (z ang. ramię): Accept – całkowita wzajemna akceptacja; Reassure – zapewnienie, że Wasza miłość i wsparcie są bezwarunkowe; Mail – zapewnienie, że zawsze pozostaniecie w kontakcie.
Bądźcie dla siebie takim wspierającym ramieniem i dzielcie się swoimi dalszymi poszukiwaniami drogi do Ojca na www.charaktery.eu/droga_do_ojca. (red)
.

Miłość z zielonych listów

Kochany Tatku, Jestem bez Ciebie już 48 lat, a nadal tęsknię za Tobą. Miałam tylko p...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy