Poligamiczny królewicz

Podróże w głąb siebie

Poligamia jest formą życia rodzinnego. Była lub jest obecna w wielu kulturach. Oczywiście, jak wszystko na świecie, rozmaite są także postaci wielożeństwa. Łączy je jedynie to, że rodzinę tworzy zawsze jeden mąż i więcej niż jedna żona. Na ogół równocześnie. Mężczyzna jest głową rodziny, a pozycja i rola żon jest niejednakowa w różnych kulturach. Czasem jest żona główna, której podporządkowane są inne, a ich funkcje w rodzinie są niejednakowe. Czasem – przynajmniej w nakazie religijnym – pozycje i role żon mają być jednakowe. W kulturze Zachodu, która wprowadziła nakaz monogamii, pojawiła się też poligamia seryjna. Kolejne żony tworzą z mężem rodzinę na jakiś czas. 
Poliandria, czyli rodziny z jedną żoną i więcej niż jednym mężem w jednym czasie, też są znane. Jest to jednak wzór życia rodzinnego nieporównanie rzadszy. Z wyjątkiem poliandrii seryjnej.
W bajce Leonarda Neugera Królewicz i jego żony tytułowy książę jest poligamistą klasycznym. Ale wzór relacji między żonami nie jest przedmiotem narracji. Jasne jest jedynie, że jedna z żon...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI