Kładka

Podróże w głąb siebie

Znałam tę scenę na pamięć – wreszcie, po tych wszystkich równie nieuchronnych co przewidywalnych w komedii romantycznej perypetiach on i ona spotykają się i idą ku sobie, oczywiście w Central Park w Nowym Jorku. Zamknęłam oczy i zobaczyłam ich pod powiekami: wchodzili na kładkę z dwóch różnych stron. Szli ku sobie, żeby już za chwilę być blisko, bardzo blisko. A potem zaczęli się całować, kamera odjechała i pojawiły się napisy końcowe. No a potem, wiadomo: długo i szczęśliwie. 
Aż weszłam do sieci, żeby to sobie jeszcze raz (który?) zobaczyć. No i okazało się, że tam w ogóle nie było żadnej kładki, zupełnie ją wymyśliłam! Owszem, Tom Hanks i Meg Ryan spotkali się na końcu filmu Masz wiadomość1 w Central Park i szli ku sobie, ale to była po prostu jedna z parkowych alejek.
Dlaczego moja wyobraźnia dokonała tego przekształcenia i wymyśliła kładkę? Chyba dlatego, że tak mocno oddziałuje na mnie jej symbolika – dwie osoby zbliżają się do siebie, idąc z dwóch różnych brzegów. Kładka powstała po to, żeby mogli się spotkać – bez niej zostaliby na przeciwległych brzegach. Idą ku sobie albo stoją, w mojej fałszywej pamięci tamtej sceny,...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI