Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuł sponsorowany

24 czerwca 2021

„Pochłaniacze przyjemności” – czyli gdzie się podział orgazm?

0 1118

Coraz częściej do seksuologów trafiają kobiety, które borykają się z różnego rodzaju problemami, trudnościami i dysfunkcjami związanymi ze swoim życiem seksualnym. Najczęściej pojawiające się problemy w gabinecie seksuologa, z którymi przychodzą kobiety to przede wszystkim obniżenie popędu seksualnego, nieodczuwanie przyjemności podczas stosunku, brak zainteresowania życiem seksualnym czy problemy związane z osiągnięciem orgazmu. Kobiety mówiące wprost o swojej seksualności to zjawisko dość nowe dla specjalistów, jeszcze do niedawna ukrywały one swoje problemy, np. udając orgazm podczas stosunku. Bały się opinii partnera i innych kobiet oraz tego, że są niedostatecznie i niewystarczające w odczuciu własnym i innych.

Blisko 70% kobiet udaje orgazm. Pytanie brzmi dlaczego? Dlaczego tak wiele kobiet musi okłamywać same siebie, że ich życie seksualne jest pełne namiętności i emocji? Odpowiedź wydaje się być prosta. Bardzo często brak orgazmu związany jest z presją zarówno ze strony partnera jak i społeczeństwa. Wszędzie słyszymy o tym, jak powinno wyglądać dobre życie seksualne, jak powinien wyglądać orgazm. Kobiety pragną wpisać się w pewne ramy, które nie zawsze są możliwe do osiągnięcia. Warto jest się zastanowić i odpowiedzieć sobie indywidualnie na pytanie, jak według mnie wygląda orgazm, kiedy czuję, że czerpię tę przyjemność? Każda z nas przecież odczuwa go inaczej.
 

POLECAMY

Problemy związane z orgazmem są różnorodne. Sposób w jaki żyjemy – przeciążenie pracą, obowiązkami domowymi, problemy finansowe czy zdrowotne sprawiają, że nasze myśli krążą cały czas wokół różnych tematów i sprawiają, że nie jesteśmy w stanie oddać się przyjemności. Ważna dla dobrego życia seksualnego jest również świadomość własnego ciała, poczucie własnej wartości i samoocena. Jeśli kobieta nie czuje się dobrze we własnym ciele, cierpi na zaburzenia lękowe czy depresyjne lub jej poczucie własnej wartości zostało zachwiane, to ciężko będzie się jej w pełni otworzyć przed partnerem i korzystać z seksu. Najważniejsza jest oczywiście relacja partnerska. Jeśli w związku zaczynają pojawiać się kłótnie, nieporozumienia, a nawet przemoc to wówczas życie seksualne schodzi na dalszy plan. Zawsze należy jednak pamiętać, że każda kobieta jest inna, każda ma inne problemy i każda ma inny orgazm.

Ważne dla udanego życia seksualnego oraz dla dobrego samopoczucia kobiety jest to, żeby znalazła ona przyczyny swojego problemu. Wyjściem nie jest uprawianie seksu „na siłę” tylko po to, aby mieć spokojną głowę i zaspokoić partnera. Wyjściem jest znalezienie rozwiązania, które przyniesie spodziewane dla kobiety efekty i sprawi, że jej życie seksualne będzie dla niej satysfakcjonujące. Może warto jest zadać sobie pytanie od kiedy zauważyłam, że seks nie sprawia mi przyjemności tylko gonitwę myśli o byciu niewystarczającą? Czy w moim życiu wydarzyło się coś, co sprawiło, że nie chcę już uprawiać seksu? Co sprawia, że mój partner przestał mnie pociągać seksualnie? Czy podczas stosunku czuję ból, dyskomfort albo negatywne emocje? Jeśli tak to dlaczego i kiedy się one pojawiają? Czy może mój partner zrobił lub powiedział coś, co szczególnie mnie zabolało? Odpowiedzi mogą okazać się trudne do znalezienia, najważniejsze jest jednak, żeby porozmawiać z samą sobą i wgłębić się w swoje emocji i potrzeby.

Niemożność osiągnięcia orgazmu przez kobietę może być dla niej niezwykle trudna. Udawanie sprawia, że czuje się ona źle zarówno sama ze sobą jak również w relacji z partnerem. Manipulacje orgazmem sprawiają, że kobieta wpada w błędne koło. Z jednej strony czuje się źle przez to, że nie jest w stanie czerpać pełnej satysfakcji z seksu i próbuje udawać, aby zadowolić partnera i spełnić społeczne oczekiwania, z drugiej natomiast obwinia się za to, że manipuluje i okłamuje partnera i samą siebie udając orgazm.

Kobiecy orgazm powinien być indywidualną sprawą każdej z nas. To w jaki sposób go przeżywamy, kiedy i jakie emocje czujemy podczas niego nie powinno być podyktowane żadnymi normami ani presją, a tym bardziej chęcią spełnienia czyichś oczekiwań. Seks powinien być dla każdego przyjemnością, intymną chwilą, a nie powinnością, która sprawia ból, cierpienie, zaniża naszą samoocenę i stwarza problemy w relacji.

Klaudia Przyłucka - psycholog

Możliwości ginekologii estetycznej u kobiet z zaburzeniami seksuologicznymi

Upowszechnienie na przestrzeni ostatnich lat zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej umożliwiło wielu kobietom rozwiązanie problemów dotyczących swojego ciała i seksualności. Jeszcze dziesięć lat temu wiele kłopotów, z którymi zmagała się nowoczesna kobieta, było trudnych do precyzyjnego nazwania zarówno przez nie same, jak i przez lekarzy ginekologów. Ignorowanie własnych potrzeb, brak uzyskania zrozumienia przez specjalistów i nieznajomość możliwości terapii było w przeszłości i jest obecnie niepotrzebną przeszkodą w poprawie życia seksualnego. Zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej, których celem może być plastyczna korekta stref intymnych kobiety, jak i wzmocnienie funkcji erogennych, są już elementem codziennej pracy wielu ginekologów wąsko specjalizujących się w tej nowej dziedzinie.

Pacjentki, które są świadome swoich problemów związanych ze współżyciem oraz czerpaniem satysfakcji z intymnych relacji z partnerami, zgłaszają się ze swoimi problemami do psychologów, seksuologów i ginekologów. Wiele problemów wymaga terapii poprzedzonej szczegółowym wywiadem. Dużej grupie kobiet w zupełności wystarczy terapia w gabinecie seksuologicznym oraz uporządkowanie swoich relacji z partnerem. U części kobiet problem leży jednak w braku akceptacji swojego ciała, a wygląd własnych okolic intymnych może okazać się barierą, którą bardzo trudno pokonać bez interwencji chirurgicznej.
 

 

Konsultacja z zakresu ginekologii estetycznej jest szczególnym badaniem lekarskim, w którym kobieta zgłasza się, identyfikując swój problem i poszukując konkretnego rozwiązania. Zabiegi plastyczne sromu, takie jak labioplastyka, polegają na redukcji i zmianie kształtu warg sromowych mniejszych, napletka łechtaczki i otaczających ich dodatkowych fałdów skórnych. Większość kobiet, która chce poddać się operacji korygującej wygląd swoich okolic intymnych, oczekuje istotnego zmniejszenia ich wielkości. Z moich obserwacji wynika, że wiele spośród kobiet, które zgłaszają się na konsultacje, rozważa zabieg od wielu lat, a nawet od okresu młodzieńczego. Nie poddają się więc one chwilowej modzie, ale wreszcie mogą skorzystać z możliwości, na które wiele lat czekały.

Wykonanie zabiegu labioplastyki u wybranej grupy kobiet pozwoli im odzyskać pewność siebie i może stać się przełomowym momentem w ich życiu seksualnym. Dotyczy to oczywiście tych pań, dla których wygląd tej części ciała stanowił kompleks i barierę w relacjach z partnerem. W niektórych przypadkach anatomia warg sromowych mniejszych może stanowić dodatkowo przeszkodę i utrudniać komfortowe odbycie stosunku płciowego. Należy zwrócić uwagę na to, że nie istnieje w tych strefach kanon uniwersalnego piękna. Wiele kobiet w całości akceptuje swoje ciało, a większe wargi sromowe nie stanowią dla nich żadnego problemu. W tym kontekście szczególnie ważne jest wyważenie i stosowanie dobrych praktyk przez lekarzy ginekologów. Podczas rutynowych wizyt ginekologicznych ginekolog nie ma prawa do komentarzy czy sugestii związanych z wyglądem okolic intymnych pacjentek, które mogłoby naprowadzać na wykonanie ewentualnego zabiegu korygującego. Taka postawa mogłaby w szkodliwy sposób wręcz przyczynić się do stworzenia problemu, który wcześniej nie istniał w głowie pacjentki.

Współcześnie labioplastyka wykonywana jest w przeważającej części przypadków przy wykorzystaniu lasera. Sam zabieg, choć bezpieczny, jest jednak inwazyjny i wiąże się z koniecznością kilkudniowej rekonwalescencji i odpoczynku. Szwy po cięciach chirurgicznych usuwane są po tygodniu. Efekt kosmetyczny uzyskiwany jest na ogół po miesiącu od zabiegu. Labioplastyka wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, a po zabiegu wymagany jest jedynie kilkugodzinny nadzór w sali pozabiegowej.

Ginekologia estetyczna stwarza również możliwości uwrażliwienia okolic intymnych pacjentki. Zabieg O-Shot polega na wstrzyknięciu osocza bogatopłytkowego w żołądź łechtaczki oraz w okolice punktu G na przedniej ścianie pochwy. Ta procedura cieszy się dobrą opinią wśród ginekologów estetycznych z uwagi na wysoką skuteczność i satysfakcję pacjentek. Celem zabiegu jest wzmocnienie doznań związanych z przeżywaniem orgazmu oraz skróceniem czasu, w jakim kobieta osiąga „szczytowanie”. Jest to propozycja skierowana przede wszystkim do kobiet świadomych swoich potrzeb i poszukujących nowych doznań. Nasuwa się pytanie, co z pacjentkami, które nigdy nie przeżywały orgazmu, czy jest to zabieg dla nich? Pacjentki, które podają wspomnianą dysfunkcję, powinny w pierwszym kroku skorzystać z porady seksuologicznej. Zabieg O-Shot może oczywiście wspomóc leczenie anorgazmii, jednak nie może on być uznany za cudowne panaceum, które samodzielnie zagwarantuje rozwiązanie problemu. Uczciwość w zakresie informowania pacjentek o skali korzyści, jakie są w stanie odnieść z zabiegów ginekologii estetycznej, jest kolejnym ważnym filarem tego poradnictwa.
 


Innym problemem omawianym w ramach konsultacji z zakresu ginekologii estetycznej są następstwa porodu przebytego drogami natury. Urodzenie dziecka może odbyć się bez większych negatywnych konsekwencji dla narządu rodnego kobiety, jednak w części przypadków dochodzi do urazów, nadmiernego rozciągnięcia tkanek, pęknięć i osłabienia struktur dna miednicy, krocza oraz pochwy. W arsenale możliwości znajdują się w tym przypadku zarówno mało inwazyjne zabiegi laserowe, jak i operacje plastyczne rekonstruujące kroczę, przedsionek pochwy lub całą pochwę.

Zabiegi laserowe, zwane popularnie „rewitalizującymi”, polegają na naświetleniu laserem CO2 śluzówki pochwy oraz blizn na kroczu. Poprzez przebudowę struktur kolagenu tkanki łącznej pozwalają uelastycznić pochwę. U części pacjentek daje to efekt odczucia zwężenia pochwy, poprawia nawilżenie oraz niekiedy redukuje niewielkie problemy związane z nietrzymaniem moczu. Podstawową zaletą tego typu zabiegów jest znikome ryzyko powikłań. Zabiegi laserowe dają na ogół dobre efekty, przy czym poziom satysfakcji z rezultatu zabiegu jest w różny sposób opisywany przez pacjentki. Część z nich będzie oceniać efekt jako umiarkowany – u tych pacjentek warto rozważyć bardziej inwazyjne procedury.

W przypadku widocznych istotnych śladów po dużym porodowym urazie pochwy, które kobiety nazywają „zbyt luźnym i szerokim wejściem do pochwy”, rozwiązaniem są zabiegi plastyczne krocza i przedsionka pochwy. Przy wykorzystaniu niewielkich chirurgicznych nacięć i zbliżeniu tkanek można odtworzyć pierwotny kształt i wielkość „wejścia” do pochwy. Procedury chirurgiczne obejmujące korektę kanału rodnego powinny być jednak poprzedzone wnikliwą konsultacją i omówieniem ryzyka operacyjnego. Nawet najlepiej wykonana plastyka pochwy może skutkować u części pacjentek wystąpieniem dyspareunii, czyli bolesnego współżycia, dlatego każdorazowo powinno się dokonać bilansu korzyści wynikających z rozważanych metod terapeutycznych. W przypadku niewielkich problemów warto wybrać mniej skuteczne, ale bardziej bezpieczne zabiegi laserowe, zamiast operacji plastycznych pochwy. Poddanie się tego typu zabiegom, podobnie jak labioplastyce, może pomóc w akceptacji siebie i czerpaniu większej radości z życia seksualnego.

Kobieta, poszukując lekarza, któremu zamierza zaufać w tak ważnej dla niej intymnej sprawie, może zastanawiać się, który specjalista będzie dla niej najbardziej odpowiedni. Intuicyjnie większość z nich będzie szukać pomocy u ginekologów. Zabiegi ginekologii estetycznej są jednak wykonywane również przez część chirurgów ogólnych lub chirurgów plastyków. Najważniejszymi atutami wybranego lekarza powinno być przede wszystkim doświadczenie i rzetelne wyszkolenie w wykonywaniu danej procedury. Duża liczba przeprowadzonych operacji i stała regularność w ich wykonywaniu są najlepszą gwarancją wysokiej jakości pracy danego specjalisty.

W naturalny sposób wiele z zabiegów estetycznych w ginekologii może pomóc kobietom z kłopotami natury seksuologicznej. Korzystanie z wielospecjalistycznej opieki zarówno seksuologów, psychologów, jak i ginekologów, indywidualizacja podejścia oraz wsłuchiwanie się w potrzeby kobiet wydaje się najbardziej rzetelną próbą rozwiązania ich problemów.

Przypisy