Plan czy spontan? Wakacje jako kolejny superprojekt

Dwugłos (nie) emocjonalny

Robert: Wakacje – spontanicznie czy z planem? Już „zaspoileruję”: to nie jest wybór, tylko kwestia proporcji. Ale po kolei. Badania nad dobrostanem pokazują, że samo planowanie poprawia nastrój; działa tu przyjemność z oczekiwania, opisana przez George Loewensteina1. Z drugiej strony spontaniczne decyzje częściej wiążą się z większą intensywnością przeżyć i są lepiej zapamiętywane, co pokazuje Thomas Gilovich i współpracownicy2 . Co nam daje spontaniczność? Często upragnione poczucie wolności. I to jest potrzeba, za którą nieraz tęsknimy. Bo tym, co zwykle kojarzy się z planowaniem, jest…
Magdalena: Obowiązek. Przymus. Opresja. Od razu myślę o tabelkach, o Excelach, o każdej precyzyjnie zaplanowanej godzinie. Plan zwiedzania rozpisany na dziesiątki punktów, koszty podróży, maksimum wydatków na jedzenie. Całe listy typu „must see”, „must have” popularne wśród podróżników blogerów. Miałam etap, że za dużo planowałam. Szybko to porzuciłam, bo kiedyś na Teneryfie po tygodniu „odpoczynku” przez konsekwentne realizowanie planu wróciłam zmęczona. Bliscy także. Teraz kocham spontaniczne decyzje. 
Robert: Bo tak naprawdę trzymanie planu kojarzy nam się… z pracą. Z jasną strukturą, organizacją i rozliczeniem. To oznacza, że mało jest przestrzeni na „pomiędzy”, na poczucie wolności, na posmak przygody. A przecież to właśnie z tym najczęściej chcemy kojarzyć wa...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Dołącz do 50 000+ czytelników, którzy dbają o swoje zdrowie psychiczne

Otrzymuj co miesiąc sprawdzone narzędzia psychologiczne od ekspertów-praktyków. Buduj odporność psychiczną, lepsze relacje i poczucie spełnienia.

2500+ artykułów online
110+ numerów archiwalnych
25 lat doświadczenia
Ćwiczenia i medytacje audio
Dostęp online i offline
Czytaj lub słuchaj - jak wolisz!
Charaktery - Twoje wsparcie psychologiczne • Prenumerata już od 99 zł/rok

Przypisy

    dr n. med. Robert Kowalczyk

    Reporterka „Newsweeka”, autorka podcastów (m.in. cyklu „Intymnie” dla Studia Sekielskich), trenerka komunikacji. Autorka książek, m.in. Gładko (o wstydzie i operacjach intymnych), Chciałbym… Męskie fantazje seksualne, Wojowniczki. Jak czule zawalczyć o siebie, współautorka książek, m.in. Trzeci element (z dr. R. Kowalczykiem) i Pokolenia (z prof. T. Sobierajskim).
    Instagram: @m_kuszewska

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI