Piwonia – królowa przydomowych ogrodów

Otwarty dostęp

Dostojna i elegancka, ale też kapryśna. Takie zdanie ma o piwonii wielu ogrodników. Wnosząca do ogrodu orientalny urok roślina jest znana w Polsce od XIX wieku. Przez ten czas wyrobiła sobie godną pozycję. Ogromne kule kwiatów pojawiają się w ogrodach wczesnym latem, by przez półtora miesiąca zachwycać swoją urodą.

Nienaganna prezencja

Piwoniami określa się grupę bylin, do której jest zaklasyfikowane kilkadziesiąt roślin. Paeonia przybiera krzewiastą formę, o wzniesionym pokroju. Rośliny zazwyczaj dorastają do 50-60 cm. Piwonie uprawia się dla cudownych, kulistych, pachnących kwiatów. Ich średnica może przekraczać 10 cm. Paeonie wytwarzają kwiaty w odcieniach bieli, różu i purpury. Hodowcy postarali się o wzbogacenie kolorystyki o barwy żółte i kremowe. Coraz częściej pojawiają się też kwiaty dwubarwne.
 

POLECAMY


Piwonia czy peonia 

Obie nazwy rośliny są poprawne. Peonia pochodzi od łacińskiej nazwy rośliny, zaś piwonia jest nieco bardziej spolszczoną wersją nazwy. Oba tytuły  szlachetnego kwiatu można stosować zamiennie. O bogatej, liczącej sobie setki lat historii rośliny warto poczytać w wolnej chwili – jest niemniej zajmująca niż dobra powieść. Okazały krzak piwonii to widok, jaki kojarzy nam się zarówno z wiejskim ogrodem babci, jak i pałacowym dziedzińcem. Obecnie paeonie to kwiaty pożądane w nowoczesnych ogrodach japońskich, stosowane w najnowszych trendach florystycznych. Wbrew pozorom uprawa tej rośliny nie jest skomplikowana. Po zastosowaniu paru wskazówek będziemy mogli cieszyć się z puszystych kwiatostanów na własnej rabacie.
 


Czego życzy sobie królowa?

Jednym z pierwszych wymagań jest odpowiednie stanowisko. Jest to niezmiernie ważne z uwagi na niechęć piwonii do zmiany miejsca. Roślina potrzebuje słońca, ale da sobie radę w półcieniu. Sadzonki piwonii sadzi się późnym latem, na przełomie sierpnia i września. Późniejsze sadzenie może skutkować brakiem kwiatów, które trzeba będzie znosić nawet kilka sezonów. Często dyskusje wywołuje inny, równie ważny warunek – głębokość sadzenia. Pod tym względem piwonie też nie mają tolerancji na błędy ogrodników. Oczka z pąkami, z których rozwiną się w sezonie kwiaty, muszą być umieszczone dokładnie 5 cm pod powierzchnią gruntu. Zbyt głębokie sadzenie to kolejny bunt, jaki może nam zafundować królewska piwonia. Gatunek należy do żarłocznych, musi mieć zagwarantowane podłoże obfite w składniki pokarmowe. Najlepsze są gleby piaszczysto-gliniaste, wzbogacone próchnicą. Podlewanie powinno być umiarkowane, uważając, by nie zmoczyć liści i kwiatów (mogą pojawić się choroby grzybowe). Ziemie wokół sadzonki można ściółkować-będzie wolniej wysychać. Nawożenie piwonii nie jest konieczne, o ile była posadzona na stanowisku żyznym, przepuszczalnym. Przenawożenie rośliny, nigdy nie kończy się dobrze. Krzew nie wydaje kwiatów, a pędy szybko infekują choroby. Miejsca, w którym rośnie paeonia nie musi być okryte. Gatunek radzi sobie nawet ze srogim mrozem, a nawet jeśli zostanie uszkodzona, szybko zregeneruje siły. Byliny muszą być ogławiane. Zawiązywanie nasion zawsze osłabia rośliny. Rozmnazanie w uprawie amatorskiej prowadzi się przez podział.
 


Rola piwonii w ogrodzie

Paeonie nie chcą być przytłoczone namiarem towarzystwa, dlatego lepiej wybrać dla niej miejsce z odpowiednim zestawem roślin. Fantastyczny, bardzo bogaty kwiat, najlepiej zaprezentuje swój czar przy dzwonkach ogrodowych, lekkich złocieniach, strzelistych łubinach czy floksach. U boku peonii dobrze wyglądają też lilie i orliki. Śmiało można zaryzykować aranżacje z wdzięczną niezapominajką czy rozłożystymi trawami ozdobnymi. Z krzewów ładny zestaw otrzymamy z niskich złotlinów, większych żylistków i rozłożystego jaśminowca, który da piwonii trochę schronienia w upalne lata. Mimo wielu pięknych połączeń, paeonia najkorzystniej wygląda w dużym jednogatunkowym nasadzeniu. Inne ciekawe sadzonki i cebulki kwiatów znajdziesz w Sklepie Świat Kwiatów.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI