Dołącz do czytelników
Brak wyników

Style życia , Otwarty dostęp

9 stycznia 2019

NR 1 (Styczeń 2019)

Nienasycenie

98

Dlaczego bajki opowiadają o złych kobietach, które swoim nienasyceniem sprowadzają nieszczęście na siebie i innych?

Ludową bajkę o rybaku i złotej rybce spisali w początkach dziewiętnastego wieku bracia Grimm. Stała się bardzo popularna, choć trudno powiedzieć, dlaczego. Może ze względu na ukaranie zachłanności. 

Pewnego razu biedny rybak złowił księcia ukrytego pod postacią ryby. Oczywiście uwolnił go, a potem się z nim zaprzyjaźnił. Niestety, żona rybaka wymogła na mężu, by wyjednał u przyjaciela poprawę ich bytu.

Rybak był uległy, a może tak bardzo kochał żonę, że nie potrafił jej niczego odmówić. A książę spełniał prośby rybaka, do czasu. Problem w tym, że kolejne, coraz wyższe standardy życia i coraz lepsza pozycja społeczna nie dawały rybakowej zadowolenia. Popularna psychologia ujęłaby to jako niespełnienie, niemożność zrealizowania siebie. Nasuwa się pytanie: dlaczego tą nienasyconą, niezadowoloną, niespełnioną osobą jest kobieta? 

Francuska zupa cebulowa dla trochę bogatszych (proporcje na osobę)

2 cebule, 2 dag masła, 250 ml bulionu, 2–3 kromki francuskiej bagietki, ½ kieliszka koniaku, 1 plasterek łagodnego żółtego
sera, sól i pieprz

Przygotować bulion z wołowiny i włoszczyzny. Cebulę posiekać dowolnie i udusić na maśle, podlewając bulionem, aż zmięknie. Nie powinna się zrumienić! Dodać do bulionu i zmiksować na gładko; przecieranie przez gęste sito nie jest konieczne. Doprawić solą i białym pieprzem (ostatecznie może być czarny, a nawet kolorowy).

Kromki bagietki posmarować masłem i zrumienić na blasze w piekarniku (albo ostatecznie na patelni). W miseczkach ułożyć grzanki z bagietki, na nich plasterek sera. 

Zmiksowaną zupę doprowadzić do wrzenia. Wlać koniak i napełnić miseczki.

 

Bajka powstała na długo przed tym, nim Zygmunt Freud ustalił, że nie sposób zrozumieć, czego pragną...

Artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników w ramach Otwartego Dostępu.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż konto Zaloguj się

Przypisy