Nadchodzi Festiwal Millennium Docs Against Gravity - tych filmów nie można przegapić!

Otwarty dostęp

W tym roku największy w Polsce festiwal filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity odbędzie się wyjątkowo we wrześniu i po raz pierwszy w formule hybrydowej! Ponad 150 najlepszych filmów z całego świata czeka na wszystkich miłośników kina.

Festiwal hybrydowy

17. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity odbędzie się po raz pierwszy w formie hybrydowej. Na początku września ruszy edycja kinowa w siedmiu miastach. W Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu, Lublinie i Bydgoszczy festiwal potrwa od 4 do 13 września, zaś w Gdyni od 9 do 18 września. Następnie od 19 września do 4 października część filmów z tegorocznego programu widzowie będą mogli zobaczyć online. Zwieńczeniem festiwalowego szaleństwa będzie projekt edukacyjny „Podłącz się. Kino dokumentalne online” obejmujący bezpłatną prezentację kilkunastu filmów, który został dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach projektu Kultura w sieci, i który zostanie zaprezentowany w październiku.

POLECAMY

Konkurs Główny o Nagrodę Banku Millennium (Grand Prix)

W tegorocznym Konkursie Głównym zostanie zaprezentowanych 13 filmów z całego świata, prezentujących najwyższy poziom sztuki filmowej. Wśród nich znalazły się: nominowany do Oscara film opowiadający o sytuacji ludności w Aleppo, czyli „Dla Samy” (For Sama) w reżyserii Wada Al-Kateab i Edwarda Wattsa. Wzruszająca historia pani Joli, która po latach uwolniła się z toksycznego związku i chce rozpocząć życie na nowo w „Lekcji miłości” (Lessons of Love) w reżyserii Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei. Zmontowany wyłącznie z materiałów archiwalnych film „Pogrzeb Stalina” (State Funeral) w reżyserii wybitnego twórcy współczesnego kina Siergieja Łoźnicy, który odkrywa przed widzami absurdy totalitaryzmu. Z kolei w „Bliznach” (Scars) reżyserka Agnieszka Zwiefka pokazuje życie dziewczyny, która kiedyś walczyła w Tamilskich Tygrysach, a teraz stara się odnaleźć po odejściu z organizacji terrorystycznej. O życiu Kubańczyków opowiada w swoim najnowszym filmie „Epicentrum” (Epicentro) wybitny twórca kina dokumentalnego Hubert Sauper. Eliza Kubarska pokazuje z kolei w „Ścianie cieni” (The Wall of Shadows) wyprawę najlepszych himalaistów na niezdobytą do tej pory wschodnią ścianę jednej z ostatnich świętych gór Szerpów, Kumbhakarny.

Sponsorem Nagrody Banku Millennium w Konkursie Głównym od 2006 roku jest Bank Millennium. W 2016 roku Bank Millennium objął patronat tytularny nad wydarzeniem.

Po raz pierwszy w tym roku: Konkurs Polskich Filmów Dokumentalnych!

Każdego roku w programie Millennium Docs Against Gravity pojawiają się doskonałe filmy polskie, które często zostają również zakwalifikowane do Konkursu Głównego. W tym roku po raz pierwszy w historii odbędzie się Konkurs Polskich Filmów Dokumentalnych.
W podróż na ursynowskie blokowisko z lat 90. zabiera widzów Bartosz Paduch w „Skandalu. Ewenemencie Molesty” („Scandal”), który będzie miał podczas Millennium Docs Against Gravity światową premierę z udziałem twórców oraz bohaterów - reżysera Bartosza Paducha oraz muzyków - Vienia i Włodiego.

Z kolei Eliza Kubarska (reżyserka „K2. Dotknąć nieba”) podąża za zespołem alpinistów, którzy ruszają, żeby wejść na niezdobytą dotąd ścianę wschodnią Góry Jannu, zwaną Khumbakarną w filmie „Ścianie cieni” („The Wall of Shadows”). Film będzie miał swoją polską premierę na festiwalu. Reżyserka oraz członkowie ekipy w tym autor zdjęć do filmu Piotr Rosołowski spotkają się z widzami w czasie festiwalu.
 

„Ściana cieni'' - kadr z filmu


Do świata wybitnego artysty zapraszają Piotr Stasik (reżyser „21 x Nowy Jork”) i Dorota Wardęszkiewicz w filmie „Spróbujmy skoczyć do studni” („Let's Try to Jump Into The Well”). Przyglądają się uważnie próbom do spektaklu Krystiana Lupy, odkrywając metodę pracy wybitnego reżysera. Film będzie miał podczas Millennium Docs Against Gravity swoją światową premierę. Duet reżyserki będzie gościł na festiwalu i spotka się z widzami.

Swoją światową premierę na festiwalu będzie miał także film o artyście zupełnie innym od Lupy. Wyprodukowany przez Red Bull Media House „Quebonafide: Romantic Psycho Film” („Quebonafide: Romantic Psycho Film”) to historia pewnej podróży obecnie najpopularniejszego polskiego rapera. W dalekiej trasie pojawia się u niego wiele ciekawych refleksji na temat własnej twórczości, ale też swojego miejsca na świecie.

Fascynujący i intymny portret ludzkich relacji i emocji, które pojawiają się ekstremalnych sytuacjach, pokazuje Aleksandra Kutz w filmie „Jeszcze zdążę” („The Time Busters”). To opowieść o osobach, które mieszkają w hospicjum i muszą w obliczu zbliżającego się końca życia przemyśleć, jakie wartości mają dla nich największe znaczenie. Film będzie miał na festiwalu światową premierę, a reżyserka wraz z ekipą będą gościli na festiwalu i spotkają się z widzami.
 

„Jeszcze zdążę” - kadr z filmu


Z kolei Agnieszka Zwiefka w „Bliznach” („Scars”) poznaje historię Vetrichelvi, która miała zaledwie 17 lat, gdy wstąpiła do terrorystycznej organizacji Tamilskich Tygrysów podczas wojny domowej na Sri Lance. Film po raz pierwszy został zaprezentowany publiczności w marcu na festiwalu One World w Pradze. Reżyserka będzie gościnią festiwalu i spotka się z widzami.

Nowe życie pragnie rozpocząć 69-letnia Jola, bohaterka „Lekcji miłości” („Lessons of Love”) Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei. Uwalnia się z wieloletniego toksycznego związku i wraca do rodzinnego Szczecina, poznaje nową miłość i postanawia spełnić swoje marzenia. Światowa premiera filmu odbyła się na prestiżowym festiwalu IDFA. Reżyserki wraz producentką Anną Stylińską będą gościły na festiwalu. Odbędzie się także spotkanie z bohaterkami!
 

„Lekcji miłości” - kadr z filmu


O historii Beksińskich wiele już powiedziano. Dążąc do odkrycia prawdziwego oblicza tej artystycznej rodziny Cezary Grzesiuk, Tomasz Szwan i Krystian Kamiński postanowili oddać w całości głos samym zainteresowanym. Wracają do bogatej kolekcji filmów nagranych przez Zdzisława Bekińskiego i odkrywają „Z wnętrza” („From Within”) zupełnie nową, świeżą perspektywę. Film miał światową premierę podczas Nowych Horyzontów. Reżyserzy będą gościli na festiwalu i spotkają się z publicznością.

Do niedostępnego miejsca na naszej planecie dotarł z kolei Maciej Cuske w filmie „Wieloryb z Lorino” („The Whale from Lorino”), pokazując Rosjan, Czukczów i Eskimosów żyjących wspólnie na Półwyspie Czukockim. Jednym z rytuałów, które łączą tę wspólnotę są krwawe polowania na wieloryby. Reżyser będzie gościem festiwalu i spotka się z publicznością.
 

„Wieloryb z Lorino” - kadr z filmu


„Tony Halik” („Tony Halik”) Marcina Borchardta to opowieść o podróżniku i dziennikarzu, którego życie stało się legendą i nikt nie wiem, w ilu procentach prawdziwą. Znał wszystkich, wszystkich filmował, wszyscy chcieli z nim rozmawiać: Fidel Castro, królowa Elżbieta, Evita Peron, Richard Nixon. Reżyser oraz Elżbieta Dzikowska będą gośćmi festiwalu w Warszawie oraz na otwarciu festiwalu we Wrocławiu 4 września.

 „Powiedz tak lub nie” („Say Yes / No”) Pawła Hejbudzkiego to z jednej strony historia Eweliny i jej przyjaciółki Grażyny, które wspierają się w codziennej walce o kontakt z synami przebywającymi w jedynej w Polsce warszawskiej Klinice Budzik. Z drugiej strony to opowieść o sytuacji kobiet, na których barkach często leży wychowanie i opieka nad dziećmi. Reżyser będzie gościem festiwalu i spotka się z widzami.
 

 „Powiedz tak lub nie” - kadr z filmu


„Między nami” („Between Us”) Doroty Proby jest wiwisekcją relacji w związkach. Reżyserka rozmawia z trzema parami o różnym stażu, odkrywając ich największe lęki, ale też radość płynącą z bycia razem. Reżyserka spotka się z widzami w czasie festiwalu.

Więcej: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/homepage

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI