Dołącz do czytelników
Brak wyników

Mózg i umysł , Praktycznie

1 kwietnia 2016

Na rower z kaskiem. Dlaczego?

13

Pogoda coraz lepsza, z garaży, komórek i piwnic warto już wyciągać rowery. Planując wiosenne przejażdżki nie zapominajmy jednak o kasku na głowę. Szwedzkie badania pokazują, że może on zmniejszyć nasze ewentualne obrażenia i ich skutki nawet o połowę.

Badania przeprowadzone na Sweden’s KTH Royal Institute pokazały, że noszenie kasku ochronnego w trakcie jazdy na rowerze zmniejsza ryzyko wstrząśnienia mózgu aż o 54 procent. Dzięki takiemu kaskowi minimalizujemy także ryzyko pęknięć kości czaszki.

Opublikowane w czasopiśmie Accident Analysis [&] Prevention rezultaty opierają się na komputerowych symulacjach, w których dokonywano rekonstrukcji rzeczywistych wypadków z rowerzystami nie noszącymi kasku ochronnego.
- Wraz z badaczami z Leuven w Belgii odtworzyliśmy kinematykę trzech typów sytuacji, w których rowerzysta tracił panowanie nad rowerem i upadał na głowę. Analizowaliśmy ruch rowerzysty w trakcie wypadku, zwracając szczególną uwagę na prędkość, którą posiada tuż przed uderzeniem w głowę – opisuje Madelen Fahlstedt, jedna z autorek eksperymentu.

Następnie wyniki symulacji porównano z wynikami tomografii komputerowej osób po urazach głowy odniesionych wskutek wypadku rowerowego. - Dzięki temu mogliśmy zobaczyć, jak bardzo tkanka mózgowa ulega nadwyrężeniu z powodu urazu, szczególnie w obszarach, w których doszło do uszkodzenia – dodaje Fahlstedt.

Obliczenia przeprowadzone przez badaczy wskazują, że zwykły kask rowerowy zmniejsza nadwyrężenie tkanki mózgowej od 33 do 43 procent, a ryzyko wstrząśnienia mózgu u osób jeżdżących z kaskiem ochronnym spada aż o 54 procent.

Oprócz zmniejszenia ryzyka uszkodzenia tkanki mózgowej, kask rowerowy przyczynia się także do minimalizacji urazów kości czaszki. Siła nacisku na czaszkę niezabezpieczoną kaskiem wynosi około 80 megapaskali, zaś w sytuacji, gdy rowerzysta ochrania głowę kaskiem zm...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy