Dołącz do czytelników
Brak wyników

Małpa w kąpieli

18 maja 2021

NR 6 (Czerwiec 2021)

Na ostrzu

0 582

Prawdę mówiąc, przy całym feministycznym myśleniu nie znoszę powieści o dziewczynkach, bo to nigdy nie są opowieści o dziewczynkach, tylko zawsze o naciskających na nie siłach zewnętrznych, społecznych grach, traumatyzujących doświadczeniach społecznych. Tak jakby sprowadzany do parteru feminizm potrzebny był do podparcia narracji całkowicie wobec niego obcych, czyli opowieści o słabości tej kobiecej, niedorosłej istoty. O ile bohater męski, chłopiec, z reguły pojawia się w fabułach przygodowych, działa, myśli, ucieka, walczy, o tyle dziewczynka staje się chodzącym i mówiącym znakiem debaty – takim spersonifikowanym znakiem zapytania. Jej postać zawsze jest medium do wprowadzania jakichś innych treści, wątków, wartości, polityk, ewentualnie służy jako wzór ofiary i niewinnego cierpienia. 

I dlatego właśnie lubię powieść Mariany Leky, niemieckiej autorki obyczajowej. Bo w Śnie o okapi chodzi po prostu o dziewczynkę, o coraz bardziej rozszerzające się granice jej świata: wybicie z bezpiecznego kokonu za sprawą przeżycia śmierci przyjaciela, potem stopniowego, powolnego przyglądania się światu, odkrywania jego zasad, norm i zachowań. 

POLECAMY

Dziesięcioletnia Luiza jest wychowywana przez babcię, żyje na prowincji, w małej niemieckiej miejscowości. Stopniowo dorasta, konfrontuje się ze światem, poznaje innych ludzi, których niekonsekwentne zachowania budzą jej zdziwienie. Luiza jest początkowo, jak każde zresztą dziecko, skrajnie logiczna. Dziwi się miłości, jaką do jej babki odczuwa Optyk, a jednocześnie mu współczuje, bo Optyk, pomimo całej swojej wielkiej mądrości, obawia się wyznać babce swoje uczucia. 

I myślę sobie, że w pewien sposób chciałabym, żeby moja córka była jak Luiza. To znaczy, żeby mogła być każdym, każdą, żeby żadne drzwi nie były przed nią zamknięte, by każda ścieżka życiowa otwierała się, kiedy tylko padnie na nią jej wzrok. To pragnienie jest oczywiście niemożliwe do spełnienia, bo całe nasze wchodzenie w społeczeństwo polega...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy