Millennium Docs Against Gravity

Otwarty dostęp

19. edycja największego polskiego festiwalu filmowego startuje już wkrótce! Część kinowa odbędzie się w dniach 13 - 22 maja, a część online potrwa od 24 maja do 5 czerwca na mdag.pl

Niezapomnianym filmowym podróżom w salach kin studyjnych w ośmiu miastach - Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie - będą tradycyjnie towarzyszyły spotkania z twórcami i bohaterami oraz debaty wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie. To doskonała okazja, żeby zobaczyć premierowo w Polsce najnowsze osiągnięcia kina dokumentalnego z całego świata! 

POLECAMY

Dwa lata pandemii i agresja Rosji na Ukrainę wymusza nowe podejście do świata dookoła nas. Hasłem przewodnim 19. edycji festiwalu jest zachęta do ponownego przemyślenia naszego spojrzenia na świat - „Rethink Everything” zaczerpnięta z filmu „Wymyślić świat na nowo” („Going Circular”), reż. Richard Dale, Nigel Walk. W ten sposób twórcy wydarzenia manifestują swoje pragnienie, aby festiwal niósł nadzieję i był impulsem do działania.

W tym roku wszyscy jesteśmy myślami z Ukraińcami i Ukrainkami cierpiącymi z powodu rosyjskiej napaści, dlatego podczas festiwalu w geście solidarności zaprezentowane zostaną filmy o kulturze i historii naszych wschodnich sąsiadów. To opowieści o wyjątkowym uczestniku wydarzeń na Euromajdanie („Roma”, reż. Olha Zhurba), wpływie rosyjskiej aneksji Krymu na sztukę („Skarby Krymu”/”The Treasures of Crimea”, reż. Oeke Hoogendijk), genialnym ukraińskim artyście i wizjonerze Florianie Jurjewie („Nieskończoność według Floriana”/”Infinity According to Florian”, reż. Oleksiej Radynski), tymczasowym domu dziecka na wschodzie Ukrainy („Dom z drzazg”/”A House Made of Splinters”, reż. Simon Lereng Wilmont) oraz okrucieństwie II wojny światowej, które szczególnie silnie wybrzmiało podczas tragicznych wydarzeń w Babim Jarze z 1941 roku („Babi Jar. Konteksty”/”Babi Yar. Context”, reż. Siergiej Łoźnica). Historia opowiedziana w filmie, który miał światową premierę w Cannes, dzisiaj nabiera znowu przerażającej aktualności. Polskiej premierze filmu będzie towarzyszyła retrospektywa online twórczości Łoźnicy. 

W czasie 19. edycji festiwalu zaprezentowanych zostanie także kilka nowych sekcji. Love Stories, czyli historie o miłości w rozmaitych odsłonach - do ludzi i do wulkanów, w ekstremalnych warunkach i na krańcach świata, w rzeczywistości i świecie wirtualnym. Nauka nas uratujefilmy, które są pigułką rzetelnej wiedzy o gospodarce obiegu zamkniętego, mięsie hodowanym laboratoryjnie, szczepionkach czy topnieniu lodowców i innych ważnych tematach. Dają nadzieję i podsuwają bardzo konkretne pomysły zmiany rzeczywistości. Sekcja Zanim dorośniesz to spojrzenie na życie młodych bohaterów i bohaterki, którzy poszukują swojej ścieżki, często rzucając wyzwanie nieprzychylnej rzeczywistości. Z kolei Oblicza Dalekiego Wschodu pokazują rzeczywistość Chin, Mjanmy, Wietnamu i Bangladeszu. Wyłania się z nich obraz miejsca na naszej planecie, które nieustannie podlega dynamicznym zmianom społecznym, kulturowym oraz politycznym. 

W tym roku po raz pierwszy na festiwalu zaprezentowany zostanie Konkurs Filmów Krótkometrażowych. To wybór filmów dokumentalnych z całego świata, których długość nie przekracza 45 minut. Dzięki swojej zróżnicowanej tematyce stanowią idealny punkt wyjścia do poznania zagadnień rozwiniętych w filmach pełnometrażowych prezentowanych w programie. Twórcy wydarzenia przygotowali także także pierwszą retrospektywę filmów autorstwa Susan Sontag w Polsce. Pokazane będą zarówno pierwsze filmy dokumentalne uznanej amerykańskie eseistki i ikony popkultury, jak i jej realizacje fabularne. Widzowie i widzki tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity będą mogli bliżej poznać też twórczość reżysera-archeologa czasu, którego fetyszem jest taśma filmowa - Billa Morrisona. Program retrospektywy mistrza będzie zawierał w sumie ponad 17 tytułów!

Na festiwalu nie zabraknie filmów wybitnych twórców i twórczyń oraz hitów największych światowych festiwali. Zdobywczyni Oscara®, brytyjska reżyserka Andrea Arnold zaprezentuje film Krowa” („Cow”) - poruszający obraz życia krowy mlecznej imieniem Luma, który miał premierę w Cannes. Do programu festiwalu trafiły także filmy prezentowane i nagrodzone na festiwalu Sundance: wspomniany już „Dom z drzazg” (Nagroda za Najlepszą reżyserię w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym), opowieść o przyjaźni muzułmańsko-buddyjskich położnych w ogarniętej wewnętrznymi konfliktami Mjanmie, czyli „Położne” („Midwives”; Specjalna Nagroda Jury: Excellence In Verité Filmmaking w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym) krótkometrażowa historia kosowskich graczy tenisa stołowego w „Bez miejsca” („Displaced”; Nagroda Jury w kategorii Nonfiction w Konkursie Filmów Krótkometrażowych), pierwszy film zrealizowany całkowicie w świecie VR - „Poznaliśmy się w wirtualnej rzeczywistości” („We Met in Virtual Reality”) oraz pełny energii obraz grupy tanecznej kobiet po siedemdziesiątce - „Dziewczyny z kalendarza” („Calendar Girls”).

Po raz kolejny na festiwalu zostanie zorganizowany Konkurs Polski. Wśród ośmiu filmów, które powalczą o tytuł Najlepszego Filmu Polskiego, znalazły się najnowsze produkcje znanych reżyserów i reżyserek - Anna Zakrzewska wraz z Łukaszem Rondudą w filmie „Lot” pokazują w zupełnie nowym świetle życie wybitnego polskiego artysty lat 90. - Romana Stańczaka (autora kontrowersyjnej rzeźby w polskim pawilonie na weneckim biennale trzy lata temu), za to nominowana do Oscara® i Emmy Hanna Polak przybliża w filmie „Anioły z Sindżaru” historię straszliwej zbrodni przeciwko ludzkości - ludobójstwa Jezydów dokonanego przez ISIS.

19. Millennium Docs Against Gravity będzie fascynującą podróżą nie tylko dookoła świata, ale także przez wiele ważnych tematów - od ekologii, przez politykę, psychologię, prawa człowieka, sztukę (także awangardową), popkulturę oraz relacje rodzinne. Przed nami prawdziwa kinowa uczta!
 


Więcej informacji:

mdag.pl 

facebook.com/MillenniumDocsAgainstGravity

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI